Mire van joga a cseh államfőnek?

Alig csitultak a személyi ellentétek Milos Zeman cseh elnök és Bohuslav Sobotka, az előrehozott választásokon győztes szocdemek (CSSD) vezetője között, újabb politikai csata van kibontakozóban közöttük.

Ugyanis a baloldali párt elnöke kormányfőjelöltként közölte, hogy a külügyi tárca élére Lubomír Zaorálek volt házelnököt javasolja. Mire az államfő informális csatornákon megüzente neki, hogy ezt a személyt erre a posztra soha nem nevezi ki. Azt is hozzátette, hogy külügyi tárca élére Hynek Kmoníceket, a prágai elnöki hivatal külügyi osztályának vezetőjét szemelte ki.

A suba alatti pengeváltás csütörtökön nyilvánosságra került, s azóta a prágai lapokban alkotmányjogászok és politológusok vitatkoznak a köztársasági elnök jogköréről. A legtöbben azt állítják, hogy az államfő a cseh alaptörvény alapján köteles kinevezni a kabinet tagjait, de azt senki és semmi nem szabhatja meg neki, hogy milyen határidőn belül. Vagyis akár késleltetheti is az új kormány hivatalba lépését.

Akadtak olyan szakértők is, akik szerint indokolt esetben az államfő megvétózhatja valamelyik jelölt kinevezését. Ugyanakkor mindannyian egyetértettek abban, hogy Lubomír Zaorálek esetében ez a lehetőség nem áll fenn. Ugyanis az államfő nyilván csupán azért nem hajlandó kinevezni őt, mert még mindig nem felejtette el, hogy

2003-ban a jelenlegi külügyminiszterjelölt azok közé tartozott, akik megbuktatták őt az akkori államfőválasztáson. "Azóta fagyos a viszony kettőjük között, márpedig a leendő külügyminiszternek különösen  jó kapcsolatot kell ápolnia az elnökkel" - érvelnek Milos Zeman hívei.

Bohuslav Sobotka a cseh köztévének (CT) nyilatkozva közölte, hogy a Hradzsinból érkező rosszallás ellenére mindenképpen Lubomír Zaoráleket jelöli külügyminiszternek.

Egyelőre azonban a leendő koalíciós partnerek csak abban egyeztek meg, hogy az új kormányban a szocdemeknek nyolc, az Andrej Babis vezette ANO mozgalomnak hét, a kereszténydemokrata néppártiaknak (KDU-CSL) pedig két minisztere, továbbá egy kormányalelnöke lesz. A tárcák  elosztásáról még éles vita zajlik. Az utóbbiaknak az egészségügyi és a kulturális miniszteri posztokat ajánlották fel, ők azonban az agrártácához és az oktatásügyhöz ragaszkodnak. Az ANO  többek között a pénzügyet, az igazságügyet és a közlekedésügyi tárcát szeretné irányítani. Egyelőre azonban csupán annyi biztos, hogy a szocdemek a bel-és a külügy élére állítanak jelöltet, a pénzügyi tárca élére pedig az Andrej Babis vezette ANO nevezhet szakértőt.

Az egyezkedést, valamint a kormányprogram kimunkálását szombaton folytatják.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.