Mintha csak állatok lettek volna, úgy kapták a szifilisz-injekciót
Tudták, hogy etikátlanul viselkednek – állítja az a jelentés, amely szerint nem kérték kísérleti alanyaik beleegyezését azok az amerikai kutatók, akik a penicillin hatásait fürkésző vizsgálataik során szifilisszel fertőztek meg több mint ezer embert a negyvenes évek Guatemalájában. A kísérletek áldozatai főleg börtönfoglyok, pszichiátriai betegek és prostituáltak voltak. Egyikük sem tudott arról, miben vesz részt, ami már csak azért is visszatetsző, mert a kísérleteket végző amerikai kutatók a korábbi vizsgálatok során saját honfitársaikat még értesítették arról, hogy szifilisszel fertőzik meg őket.
Amy Gutmann, a bioetikai ügyekkel foglalkozó amerikai elnöki vizsgálóbizottság vezetője szerint az „orvosi történelem egyik szégyenteljes fejezetéről” van szó, amelynek kimerítő felderítéséért és dokumentálásáért „mindent meg kell tennünk”. 1946 és 1948 között az amerikai vizsgálatokban összesen 1300 embert fertőztek meg szifilisszel, de közülük hatszázan semmiféle kezelésben nem részesülhettek. A fertőzésben 1953-ig 83 ember vesztette életét. Mivel a kísérletek szervezésében helyi orvosok is közreműködtek, Guatemala hivatalos bocsánatkérésre készül az áldozatok hozzátartozóitól.
A múlt század derekán – évtizedekkel az AIDS felfedezése előtt – kiemelkedő, járvánnyal fenyegető egészségügyi veszélynek tekintettek több, nemi úton betegséget is. Gyógyításukért az Egyesült Államokban emberkísérleteket végeztek, de ezek résztvevői teljes körű tájékoztatást kaptak arról, mi fog történni velük, amihez beleegyezést is kértek tőlük – így a börtönfoglyoktól is.
Barack Obama amerikai elnök az ügy tavalyi kipattanása után állított fel bizottságot a szifiliszes kísérletek kivizsgálására, és bocsánatot kért guatemalai kollegájától, Alvaro Colomtól is, mondván, végrehajtásuk módja homlokegyenest ellenkezik Amerika értékrendjével. A kísérletekben részt vevő guatemalaiak, illetve hozzátartozóik egy csoportja idén kártérítési pert indított az Egyesült Államok ellen. Az elnöki bizottság végkövetkeztetéseit tartalmazó jelentés decemberben lát napvilágot.