Minősített többség Obama mögött
A vesztes, a republikánus Norm Coleman korábbi szenátor szövetségi szinten még jogi utóvédharcokat folytathatott volna, de elismerte vereségét. Mindennek az országos jelentősége az, hogy a szenátus 58 demokrata tagja, kiegészülve a képviselőcsoportjukkal szavazó két függetlennel - köztük a volt alelnökjelölt Joe Liebermannel - 60:40 arányú minősített többségbe került, és így meg tudja akadályozni a republikánus obstrukciót.
A szenátorválasztást a tavalyi elnökválasztással egy időben, november elején tartották. Először Frankent hozták ki győztesnek, majd Coleman előzött. Miután a különbség közöttük kevesebb volt fél százaléknál, az újraszámlálást automatikusan elrendelték. Az események ezután annak függvényében vettek fordulatot, hogy kinek a kampányjogászai milyen voksokat támadták meg, és kérték érvénytelenítésüket, illetve beszámításukat.
Elemzők korábban arra számítottak, hogy a jó ideje vesztésre álló Coleman előbb-utóbb feladja a küzdelmet, mielőtt teljesen lejáratná magát az északi állam a huzavonába egyre jobban belefáradt közvéleménye előtt. Ezzel ugyanis elkerülheti, hogy kivágja maga alatt a fát a jövő évi kormányzóválasztás előtt. A republikánus párt kétmillió dollárt fordított jelöltje jogászcsapatára az elmúlt fél évben, egykori szenátusi stábját Coleman azonban kénytelen volt elbocsátani.
Az 58 éves Franken egyébként az NBC televízió óriási nézettségű, szombat esti szórakoztató műsorában, a Saturday Night Live-ban szerzett országos ismertséget. Az iraki háború kitörése után kommentátorként tűnt fel az Air America rádiónál, saját műsorral. Ő volt az első neves rádiós, aki elment a közel-keleti országba, amelynek kapcsán kíméletlenül bírálta George W. Bush akkori elnököt.