Minisztert is büntetni akartak a válság miatt
Néhány harciasabb tagország – főleg a volt szovjet blokkból – el akarta érni, hogy Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter is szerepeljen a névsorban, diplomáciai körökből azonban a Reuters azt az információt kapta, hogy sem a Vlagyimir Putyin közvetlen környezetéhez tartozó politikus, sem más prominens orosz személyiség nem szerepel a tilalmi listán.
Az Európai Unió külügyminiszterei a múlt csütörtökön hosszabbították meg még hat hónappal az Oroszország ellen a Krím bekebelezés után, tavaly márciusban egy évre életbe léptetett szankciókat, ám továbbiak elrendeléséről egyelőre nem döntöttek. A tagországok képviselői a kelet-ukrajnai Mariupol városát ért tragikus rakétatámadás és a szakadárok előrenyomulása miatt ültek össze Brüsszelben, és ott állapodtak meg egyebek közt abban is, hogy egy héten belül javaslatot tesznek arra, milyen további nevekkel bővítsék a beutazási tilalommal, valamint bankszámla-befagyasztással büntetett személyek listáját.
Abban is megegyeztek, hogy megkezdik azoknak a további lépéseknek az előkészítését – beleértve a további gazdasági korlátozások lehetőségét –, amelyek akkor lépnek érvénybe, ha a helyzet romlik vagy nem javul Ukrajnában. Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője akkor arra is utalt, hogy a további szigorításokról az állam- és kormányfők határozhatnak.
Az ukrán válság ügyében csütörtökön beindult a diplomáciai nagyüzem, John Kerry amerikai külügy miniszter mellett Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia elnök is elutazik Kijevbe. A két európai politikus az ukrán fővárosból aztán Moszkvába is elmegy, Hollande közlése szerint egy mindenki számára elfogadható rendezési tervvel a hónuk alatt.