Miniszterelnöki tisztséget ajánlott az ellenzéknek az ukrán elnök

Viktor Janukovics új alkotmányra és amnesztiára is hajlandó lenne a politikai válság rendezése érdekében. Az ellenzék elutasította.

Első pillantásra nagyvonalúnak tűnő ajánlattal lepte meg szombaton az EU-integrációért és a kormány, illetve az államfő távozásáért tüntető ellenzéket szombaton Viktort Janukovics ukrán elnök. A Kyiv Post szerint az ajánlat értelmében Arszenyij Jacenyuk, a Julija Timosenko bebörtönzött exkormányfő mögötti Batykivscsina (Haza) párt vezetője miniszterelnök, Vitalij Klicsko nehézsúlyú bokszvilágbajnok, az UDAR (Ütés) elnöke pedig miniszterelnök-helyettes lehet az újjáalakuló kijevi kormányban. A két hónapja tartó tüntetéseken őrizetbe vett foglyokat szabadon engedik, ha a kormányzati negyed előtt, a Hrusevszkij utcában emelt barikádokat elhagyják a tüntetők. A szerte Ukrajnában elfoglalt kormányzati épületek elhagyásáért minden tüntető amnesztiát kap. Janukovics állítólag hajlandó az alkotmány módosítására is, vagyis hogy elnöki demokrácia helyett Ukrajnában parlamentáris köztársaságot építsenek ki. Ezt az alkotmány is rögzítené, ha pedig mindez nem lenne elég, Janukovics jelezte azt is, az elnök pedig a korábbiaktól eltérően kész a nyilvános televíziós vitára Klicskóval, aki a jövőre tartandó elnökválasztáson az első számú kihívója lehet.

Janukovics szombaton három órán át tárgyalt az ajánlatról az ellenzéki pártok képviselőivel. A fogadtatás egyelőre vegyes. Bár az UDAR egyik képviselője, Pavel Rozenko óvatosan üdvözölte az amnesztia és a parlamentáris demokrácia ötletét és azt is, hogy a jelenlegi miniszterelnök, Mikola Azarov kormányának az ajánlat értelmében le kell mondania – Rozenko szerint egyébként az egész ajánlat képzelgés, amelybe az ellenzék úgyse megy bele –, a kijevi Függetlenség tere, a Majdan tüntetői közül nem mindenki elégedett. Az egyik szélsőjobboldali szervezet, a Jobb Szektor vezetője, Dmitro Jaros az ajánlat hírére úgy reagált, nincs alku „ezzel a bandával”, Janukovicsnak mennie kell. Rozenkónak igaza lett. Szombaton késő este Jacenyuk a Majdan tüntetői előtt elutasította az elnök ajánlatát. 

Jaros kiszólása az alkuképtelenségről amúgy sem ígért sok jót, a Jobb Szektor hívei ugyanis azok a tüntetők, akik a Majdan százezernyi tiltakozójától elszakadva szerdán véres zavargásokat kezdtek a kormányzati negyed előtt, és azóta is harcolnak a rohamrendőrökkel a Hrusevszkij utcában emelt barikádokon. Ők belementek ugyan egy egynapos tűzszünetbe csütörtökön, a Janukovics és az ellenzék közötti tárgyalások első fordulójára felfüggesztették az erőszakot, de péntek éjjel már újra felgyújtották az autógumikból emelt barikádoka, és  összetűztek a rohamrendőrökkel. Ezek az összetűzések szombaton és vasárnap is folytatódtak.

A zavargásoknak eddig öt halálos áldozatuk van, akik közül néggyel lövések végeztek. Bár a hatóságok azt állítják, hogy az ő gyilkosaik nem rendőrök voltak, egy ausztrál katonai tanácsadó cég, az Armament Research Services szerint a helyszínen talált mandzsettagomb alakú töltények arról tanúskodnak, hogy a tüntetőket ajtók beszakítására, autók megállítására és páncéltörésre használt fegyverekkel támadták.

Rohamrendőrök Kijevben. A vízágyútól a parlamentáris köztársaságig
Firefighters take cover behind shields of riot police officers as they attempt to extinguish fire at the site of clashes with anti-government protesters in Kiev January 25, 2014. About 100 anti-government protesters tried to seize Ukraine's main energy ministry building in central Kiev on Saturday, Energy Minister Eduard Stavytsky said. REUTERS/Vasily Fedosenko (UKRAINE - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.