Minden idők legnagyobb szabadtéri bulija a gyémántjubileum
A világ legnagyobb szabású látványosságának ígérkeznek a II. Erzsébet trónra lépésének 60. évfordulójához fűződő események. Ahogy a királynőnek külön "biológiai" és hivatalos születésnapja van, úgy hatalomra kerülésének évfordulóit is külön dátumok jelzik. 1952. február 6-i hatalomra kerülését képtelenségnek tartaná megünnepelni, hiszen az elválaszthatatlanul összefonódik édesapja, VI. György korai, váratlan halálával. Az udvar és a brit kormány közös döntése alapján a "Diamond Jubilee" négynapos ünnep lesz: a szokásos május végi munkaszüneti nap áthelyezésével és egy ajándék szabadnappal június 2-a és 5-e között rendezik meg.
A négy napra elhúzott évforduló a londoniak és látogatóik számára egyaránt sok vigasságot, mulatságot kínál, még ha a szombati programban csak az szerepel is, hogy II. Erzsébet részt vesz a híres epsomi derbin, a brit nyári társasági élet egyik fénypontján. Június 3-a, vasárnap a „Big Jubilee Lunch” napja, amikor szigetországszerte önkéntes alapon megszervezett közös étkezéseket bonyolítanak le. Az egyik legnagyobb szabású partira az elegáns Piccadilly főutcán kerül sor, ahol a magát előre regisztrált több ezer „vendég”, a túljelentkezés miatt több műszakban hosszú asztaloknál foglal helyet és falatozik a magával hozott piknikkosárból. A lényeg, hogy a főváros multikulturális lakossága együtt emlékezzen és ünnepeljen, élvezze a szórakoztató műsort és kerüljön kapcsolatba az országos kezdeményezés más részvevőivel.
A következő napon, hétfőn a londoniak nem kevesebbre, mint a „világ legnagyobb szabású szabadtéri partijára” számíthatnak. Mintegy húszezer hajós teszi meg a Temzén a nyugat-londoni Putney kerülettől a Tower-hídig terjedő tíz kilométeres távolságot. A vállalkozás, melyet Boris Johnson főpolgármester „egyfajta Dunkerque-nek" nevezett, csak éppen "sikeresebb és vidámabb kiadásban”, ezer különböző korú, fajtájú és méretű vízi járgányt foglal magába. A flottafelvonulással hálálják meg II. Erzsébetnek az elmúlt hatvan évben fáradhatatlanul végzett munkáját. A szervezők rendkívül büszkék magukra, hogy a 10,5 millió fontos (3,9 milliárd Ft) költséget nem a büdzséből, hanem közadakozásból teremtették elő.
A monumentális kezdeményezésnek egyetlen szépséghibája van: a láthatósága. Spontán érdeklődőknek kevés az esélyük, mert a folyó partján csak a jó előre bejelentkezett és biztonsági átvilágításon átesett harmincezer személy foglalhat helyet, mindenki másnak az útvonal által érintett hidakon kell osztoznia. Vagy maradnak számukra a hatalmas kivetítők, nem is beszélve a tévéközvetítésről. A királynő maga két hajón is megfordul a délután folyamán. A nosztalgia jegyében először száll fel az egyik bárkára, amely 1997-es „nyugdíjazása” előtt rendszeresen vitte ki a Britannia királyi hajóra. A nap „királyi uszályáról”, a Spirit of Chartwellről a királynő, férje, Fülöp edinburghi herceg, fia, Károly walesi herceg és az ő fiai, Vilmos és Harry, illetve Károly neje, Camilla, Cornwall hercegnője együtt tekintik meg a showt. A felvonuló hajók közé tartozik a Havengore is, amely II. Erzsébet első miniszterelnöke, Sir Winston Churchill koporsóját szállította 1965-ös hivatalos állami temetése keretében. Az egymilliósra becsült nézőközönség számára külön élményt jelent majd a királyi evezősbárka látványa. Ennek tizennyolc fős legénységét olyan sportolók alkotják, mint az ötszörös olimpiai bajnok Sir Steve Redgrave és négy "aranyos" egykori társa, Sir Matthew Pinsent. A frissen közzétett információk szerint az 1851-es expó óta első alkalommal jelenik meg a Temzén kínai dzsunka.
Hétfőn két fő nyilvános esemény várható. A Buckingham-palota kertjében brit és a Nemzetközösség országaiból érkezett művészek részvételével rendezett koncert, majd este szigetországszerte 2012 fáklya, köztük a királynő által lángra lobbantott nemzeti fáklya emeli az ünnep fényét. Az utolsó napon a Szent Pál székesegyházban hálaadó istentisztelet méltatja az uralkodó hat évtizedes szolgálatát. A gyémántjubileum látványos záróakkordja a nagyközönség számára is megtekinthető lesz. A királyi család vezető tagjai díszhintókon hajtanak végig a felvonulási útvonalon, a westminsteri palotától a Buckingham-palotáig. Az udvar a napokban nyilvánosságra hozta, hogy Erzsébet és a vele 65 éve házasságban élő Fülöp az 1902-es állami landauerben utazik. A katonazenekarok kísérte ceremónia közben hatvanszor dördülnek el a Kingʽs Troop, a királyi sereg tüzérségének ágyúi, míg hivatali rezidenciájába visszatérésekor díszőrség fogadja a királynőt. Mint az a legjelesebb udvari eseményeken megszokott, a királyi család megjelenik a palota balkonján, hogy az alattvalókkal együtt legyen tanúja a Királyi Légierő bemutatójának és a tisztelgő sortűznek.
Ám a négynapos ünnep gondolata nem aratott osztatlan sikert a makrogazdasági szakemberek körében. A jegybank, a Bank of England számítása szerint a hosszú hétvége, melyet sokan vakációvá egészítenek ki, 0,5 százalékkal csökkenti a GDP-t, még nehezebbé téve a recesszióból való kilábalást.