Milliós tüntetés a francia nyugdíjreform ellen

Hónapok óta mindenki a nagy erőpróba napját várta: vajon elég az országot megbénító sztrájk, a közvélemény széles támogatása, a másfélmillió utcára vonuló demonstráló, hogy kikényszerítsen a kormányból egy igazságosabb nyugdíjreformot?

Az államigazgatás, a tömegközlekedés, az iskolák, az óvodák, a posta, a vasút lényegében megbénult Franciaországban az összes szakszervezet részvételével meghirdetett keddi – a nyugdíjrefomról szóló parlamenti vita kezdetére meghirdetett - sztrájk idejére. Sarkozy azt mondta, hogy úgy megszigorítja a sztrájktörvényt, hogy ezentúl észre sem lehet majd venni a sztrájkokat. Hát most teszünk róla, hogy feltűnjön neki! – nyilatkozta lapunknak egy tüntető. A francia kormány a jelenlegi 60 évről előbb 62, majd 2018-ig 67 évre akarja emelni a nyugdíjkorhatárt, és 40 és félről pedig 41 évre azt az időt, ameddig nyugdíjjárulékot kell fizetni ahhoz hogy valaki öregkori nyugdíjat kapjon.

A 130 francia városra kiterjedő tüntetéssorozat párizsi felvonulásán mintegy félmillióan vettek részt. A baloldali ellenzéki politikusok által is támogatott színes tömegben minden társadalmi osztály képviseltette magát. A tömegben számtalan kormánynak szóló üzenet mellett olvashatjuk egy nő jogokért küzdő szervezet molinóján az ismert reklámszöveget idézve: Nyugdíj hatvan évesen: mert megérdemlem Vagy egy idős néni kis tábláján: Domenech, Sarkozy: ugyanaz a mérleg!

Talán a szociális mozgalmak igazi fénykorában fordult elő hasonló, mint most Franciaországban: az emberek majd háromnegyede támogatja a mostani sztrájkot. A közvéleménykutatásokból az is kiderül, hogy a franciák többsége szükségesnek tart egy nyugdíjreformot, azonban a kormány javaslatait nem tekinti igazságosnak. A legfontosabb kérdés persze az, hogy ki fizesse ki a nyugdíjrendszerből hiányzó összeget. A kormány mostani javaslata szerint az oroszlánrészét (83 százalékát) a mostantól többet dolgozó, magasabb nyugdíjjáralékot fizető munkavállalók. A közvélemény támogatását élvező szakszervezetek szerint a munkaadók jóval nagyobb hozzájárulására lenne szükség.

A helyzet kétarcúságát mutatja, hogy a franciák majd kétharmada – miközben támogatja a sztrájkot – úgy vélekedik, hogy az a legkevésbé sem fogja befolyásolni a kormány terveit. Egyébként azt maga a kormány is elég világossá tette, hogy legfeljebb részletkérdésekről hajlandó tárgyalni. A kérdés az, hogy politikailag megtehető-e, hogy egy ilyen súlyú ügyben a kormány ennyire semmibe vegye a tiltakozásokat.     

Sarkozy-maszk egy lille-i demonstráción. De ki fizet?
Private and public sector workers carry a mask of French President Nicolas Sarkozy as they demonstrate over pension reforms in Lille, northern France, September 7, 2010 during a nationwide strike over pension reforms. France faces serious rail and air traffic disruption from late on Monday as labour unions aim to mobilise millions of protesters against government plans to raise the retirement age. The strikes, mostly scheduled to last 24 hours and organised to coincide with presentation of a pension reform bill to parliament today, are expected to hit public transport and schools badly. The slogan reads "for a better pension, because I deserve it'. REUTERS/Pascal Rossignol (FRANCE - Tags: POLITICS EMPLOYMENT BUSINESS CIVIL UNREST SOCIETY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.