Milliomos vállalkozó lesz Paraguay elnöke
A nem végleges adatok szerint Cartes a voksok 46 százalékát kapta, míg a jelenleg kormányon lévő Liberális Párt jelöltje, Efrain Alegre 37 százalékkal volt kénytelen megelégedni. Alegre még vasárnap éjjel elismerte vereségét. A további kilenc indulóból a baloldal jelöltje kapta a legtöbb, hatszázaléknyi voksot.
Cartest majd csak augusztusban iktatják be az elnöki posztra, addig marad az ideiglenes államfő, Francisco Franco, aki tavaly vette át a hatalmat az alkotmányos puccsal megdöntött Fernando Lugótól. A szegények egykori püspökének eltávolítása önmagában is jelzésértékű volt a Paraguayban uralkodó állapotokról. A latin-amerikai baloldali előtörés vizein választották meg elnöknek Lugót 2008-ban, akit aztán négy évvel később a törvényhozás arra hivatkozva detronizált, hogy nem emelte fel szavát, sőt, a háttérben valójában bátorította az illegális földfoglalókat. Az egyik ilyen erőszakba torkolló akció során 17 paraszt és rendőr vesztette életét. Paraguay GDP-jének döntő részét az agrártermelés, a szója, kukorica és a marhahús exportja adja. Érhető, ha a nagybirtokosok minden eszközzel védik tulajdonukat, miként az is, ha a nincstelen földnélküliek esetenként erőszakos úthoz folyamodnak. Megdöbbentő az Oxfam kimutatása, miszerint a tulajdonosok egy százalékának birtokában van a termőföld 70 százaléka, illetve 2,5 százalékuk pedig a föld 86 százalékával rendelkezik. Mindez a Stroessner-diktatúra, majd az azt követő évek gyakorlata hozta, amikor az indiánokat elűzték földjeikről, illetve kisemmizték őket. Az ENSZ adatai szerint a 6,2 milliós lakosság fele, a paraguayi statisztikák szerint 39 százaléka szegény.
A papi hivatásával szakító Lugót leszámítva vagy tábornokok, vagy gazdag birtokosok, üzletemberek voltak az ország elnökei. A spanyol El Pais szerint mindig is jellemző volt a szavazatvásárlás. Most 12 dollárnak megfelelő guaranit adtak egy voksért.
A választási kampányban a két fő vetélkedő jelölt nem kímélte egymást a különféle vádakkal. Mint az asuncióni ABC Color beszámolt róla, Cartesnek ehhez alapot kínált, hogy Efrain Alegrét még Lugo elnök váltotta le a közmunkaügyi miniszteri posztról, miután egy 25 millió dolláros sikkasztás árnyéka vetült rá. Feltételezhetően ennek döntő része nem Alegre, hanem a Liberális Párt kasszájába vándorolt. Cartesszel szemben viszont Alegre felújította azt a vádat, hogy kábítószer-csempészetben volt érintett. Vizsgálat is indult ellene, de végül felmentették azzal, hogy a drogcsempészek repülőgépe nem az ő földjén, hanem rendszeresen attól néhány méterre odébb parkolt.
Cartes egyébként szinte szűz a politikában. Saját állítása szerint életében első ízben 2008-ban élt választói jogával, majd 2009-ben döntött úgy, hogy a Colorado Párt színeiben elkezd politizálni. Tekintélyét vagyona adja. Apja a Cessna repülőgyártó cég paraguayi főképviselője volt, fiát az Egyesült Államokba küldte egyetemre. Visszatérte után a családi vagyon gyorsan szaporodott, az egyik legsikeresebb befektető lett, miközben továbbvitte apja repülőgépüzletét is. Mintegy húsz vállalkozása termeli a profitot, kezdve a dohányültetvényeihez kapcsolódó gyárral, továbbá üdítőital- és húsfeldolgozó üzemeivel. Népszerűsége nem kis mértékben annak következménye, hogy egy ideje a Libertad fociklub elnöke, a csapat 2012-ben bajnokságot nyert.
A vasárnapi választási győzelem éjszakáján Asunciónban utcabált rendezett, amelyen megismételte kampányígéreteit, miszerint reformokat vezet be a közbiztonság erősítésére, az oktatás és az egészségügy fejlesztésére a szegények helyzetének javítása érdekében. Azt is állította, hogy a technikai haladást gyümölcsöztetve kormánya átlátható lesz, szakít a korábbi időszak korrupciójával. „A Colorado Párt győzött, de az igazi nyertes Paraguay” – mondta a lelkes tömeg előtt.
A leendő elnök feladata lesz, hogy elérje Paraguay régióbeli elszigeteltségének megszüntetését. A baloldali országok – így Argentína, Brazília, Bolívia, Venezuela – uralta Mercosur és a dél-amerikai politikai szervezet, az Unasur is felfüggesztette Paraguay tagságát a Lugót megdöntő alkotmányos puccsot követően.