Milíciák vehetik át a hadsereg szerepét Szíriában

A Bassár el-Aszad elleni felkelés 2011 márciusában kezdődött egy békés demonstrációval. Azóta több mint hetvenezren haltak meg, és még most sem tudni, hogy kinek a győzelmével ér véget a szír konfliktus. A hadsereg azonban egyre gyengébb.

A Szíriát egyre jobban megosztó vallási ellentétek elérték a hadsereget is, amelyet már eddig is bomlasztott a dezertálás. A magasabb rangfokozatú tisztek többsége – ahogy a szír elnök és belső köre is – a síita iszlám alavita irányzatához tartozik, míg a katonák főleg szunniták, mint ahogy a felkelők nagy része is. A tisztek nem bíznak a katonáikban, és úgy gondolják, hogy sokkal ütőképesebb erőt tudnak szervezni a hadseregen kívüli milíciákból.

Utcakép Deir al-Zorból
People walking down a street are pictured through a hole in a building in Deir al-Zor April 4, 2013. Picture taken April 4, 2013. REUTERS/ Khalil Ashawi (SYRIA - Tags: CONFLICT TPX IMAGES OF THE DAY)

Egy Reutersnak nyilatkozó parancsnok elmondta, hogy sokan átálltak már „a fegyveres csoportokhoz” (felkelőkhöz), illetve elmenekültek. Ezért döntöttek úgy, hogy létrehozzák a Nemzeti Védelmi Erőket (NDF). Kezdetben ezek csak a saját környékükön járőröző csapatok voltak, később pedig fel is fegyverezték őket. Az Aszadot támogató csoportokat egyébként sabiha milíciáknak szokták nevezni, ami az arab szellem szóból ered. A szunnita közösség eléggé fél tőlük, és szunnita szírek lemészárlásával vádolják őket.

Ezeket a csapatokat egyébként újraszervezték, és ki is képezték őket. Magukat önkéntes tartalékseregnek nevezik, az NDF harcosai pedig még fizetést is kapnak. Az alternatív hadsereg szervezésének azonban nagyon veszélyes következményei lehetnek, felerősödhet ugyanis a konfliktus vallási színezete. Több kisebbség megpróbálja elkerülni, hogy a még mindig főleg szunnitákból álló hadseregbe sorozzák, és inkább az NDF-hez csatlakozik. Ők főleg alaviták, de vannak köztük keresztények és drúzok is.

A tapasztalatlan felkelők eközben iszlamista csoportokhoz fordultak, például az al-Kaidával is kapcsolatban álló Nuszra Fronthoz. Ők ugyan nagyon hatékonyak, de iszlám teokráciát akarnak, és már sikerült radikalizálniuk a konfliktus egyes résztvevőit is, akik pedig korábban a demokráciáért harcoltak.

A hírügynökségnek nyilatkozó parancsnok elmondta, hogy a bizalmatlanság már olyan nagy, hogy személyi testőrként, illetve a speciális harci egységekben már csak alavitákat mer alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy a hadsereg szerepét lassan átvehetik a milíciák, amelyek nagy előnye az is, hogy úgy ismerik a városukat és a környékét, mint a tenyerüket.

A legtöbb harcos számára a NDF-ben vonzó, hogy a saját városukat védhetik. Sőt, extra pénzszerzési lehetőségük is van: amikor ugyanis megtámadnak egy felkelők kezében lévő térséget, akkor arra buzdítják őket, hogy fosztogassanak a házakban, a zsákmányt pedig később eladják. Az NDF ráadásul kényelmesebb is, nincs olyan katonai szigor, mint a hadseregben, és sok az ismerős.

Nem mindenki nézi azonban jó szemmel az Aszadhoz lojális csapatokat. Bázisul elfoglalják az iskolákat, kormányzati épületeket, és ez ellen senkinek sem lehet szava, emiatt a helyi vezetők neheztelnek a harcosokra. Mások pedig arra panaszkodtak a Reutersnak, hogy az NDF létrehozása teljesen összeköti a kisebbségeket az elnökhöz hű milíciákkal. A helyieknek választaniuk kell: vagy csatlakoznak hozzájuk, vagy el kell hagyniuk a városukat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.