Miliband szerint nem kellett volna beengedni annyi kelet-európait
Önkritikus beszédben ismerte be péntek délelőtt Ed Miliband, a brit ellenzék vezére, hogy a 2004-ben kormányon lévő Munkáspárt helytelenül cselekedett, amikor korlátozás nélkül nyitotta meg az Európai Unióhoz frissen csatlakozott országokból érkezők számára a munkaerőpiacot.
Az IPPR Társadalompolitikai Kutatóintézetben felszólaló Ed Miliband „hibának” nevezte, hogy Tony Blair, más európai uniós országokkal ellentétben semmilyen korlátot nem szabott meg a bevándorlók számára, és átmeneti intézkedéseket sem vezetett be.
A tömeges bevándorlás, az olcsó kelet-európai, főleg lengyel építőipari munkások és takarítók foglalkoztatása ugyan kedvező volt a brit középosztály számára, a munkásosztály viszont nagy hátrányt szenvedett. A munkáspárti politikus egy példával próbálta érzékeltetni a helyzetet. Szerinte „ha valaki télikertet építtetett a házához, az jól járt. Más volt azonban azok helyzete, akik egy üvegházakat készítő cégnél dolgoztak”.
Miliband arra hivatkozott, hogy a Munkáspárt máig érvényben lévő számítása szerint a tömeges közép-kelet-európai bevándorlás évi 0,25 százalékot tett hozzá a GDP növekedéséhez. A párt ráadásul alaposan alulbecsülte az érkezők számát. A közvéleményt azzal nyugtatták, hogy évente csupán tizenháromezer közép-kelet-európai dolgozó helyezkedett el Nagy-Britanniában, míg valójában 2010-ben több mint negyedmillióan „kopogtattak be” a határállomásokon.
Miliband következetes önmagához, hiszen a Munkáspárt 2010-es választási vereségét követően, majd az új vezető kijelölését megelőző kampány során a bevándorlást olyan területnek nevezte, ami miatt a párt elvesztette a szavazók bizalmát. Két évvel ezelőtt a világsajtót is bejárta Gordon Brown kormányfő szerencsétlen bakija, amikor egy, a bevándorlással kapcsolatos fenntartásait szóvá tevő rochdale-i asszonyt a tévedésből még bekapcsolva maradt mikrofonon keresztül jól hallhatóan „bigottnak” nevezett.
A munkáspárti vezető a 2004-es hibás megfontolások között említette, hogy a kormány csak a globalizáció előnyeire figyelt, és nem gondolt annak súlyos árára. Miliband hangsúlyozta, a következő munkáspárti kabinet nem fogja megismételni elődei hibáját, bár arról szó sincs, hogy bezárná az ország kapuit az EU-tagállamok polgárai előtt.
Miliband konkrét intézkedéseket is kilátásba helyezett a bevándorlás megfékezésére. Ezek közé tartozik, hogy a munkahelyek meghirdetése során nem lehet majd kirekeszteni a brit dolgozókat, betiltják a kizárólag idegen munkaerő közvetítésével foglalkozó ügynökségeket, illetve a közepes és a nagy méretű vállalatoknak nyilvánosságra kell hozniuk, ha állományuk több mint 25 százaléka külföldi származású. Fokozottan figyelnek majd arra is, hogy egyetlen dolgozó se kaphasson a minimálbérnél – ez jelenleg óránként 2175 forintnak felel meg – kevesebbet, illetve a brit fizikai dolgozók szakképzése elérje európai kollégáik színvonalát.