Miért a csend Tóásó Előd bolíviai perében?

Nincs egyelőre új időpont a bolíviai tárgyalás felújítására, és az is felmerült, hogy elköltöztetik a pert.

Marcelo Soza ügyész, aki az úgynevezett terrorizmus és szeparatizmus - tehát a Rózsa Flores csoportja és Santa Cruz-i finanszírózói - ügyében a nyomozást vezeti, a hétvégén megtörte a hosszú csendet. Mint közölte, az április elején Cochabambában tartott végső meghallgatás azért nem folytatódott eddig, mert az egyik vádlott, Juan Kudelka (akit a finaszírozási mechanizmus szervezésével gyanúsítanak) kifogást emelt a cochabambai perszakasz bírája, Rolando Sarmiento ellen.

Tóásó Előd magyar-román állampolgár előzetes meghallgatására érkezik egy cochabambai bíróságra. Pólóján az áll: autonomista vagyok, nem terrorista

Soza szerint előfordulhat, hogy a végső meghallgatás következő szakszát ezért nem La Pazban tartják, ahol Sarmiento a vezető bíró, hanem átviszik egy másik bírósági körzetbe, így előfordulhat, hogy El Altóba (amely 4000 méter magasságban fekszik), vagy máshová, például Oruróba.

A bolíviai sajtó híreiből tájékozódva ugyancsak furcsának tűnik ez a legújabb fejlemény. Érdemes felidézni, hogy az áprilisi, öt napos meghallgatáson - amelyben a Rózsa-csoport magyar túlélője Tóásó Előd is érintett volt - Rolando Sarmiento bíró a védőügyvédek érveit figyelembe véve nem fogadta el Marcelo Soza ügyész vádemelését. Pontosabban eljárási hibákra hivatkozva öt napot adott a vád ügyészének, hogy személyekre lebontva és a bizonyítákait megfelelő formában csatolva terjessze elő újra a vádat. A határidő április 16-án járt volna le.

Marcelo Soza azonban akkor váratlanul lemondott, alighanem megsértődve, hogy két éves nyomozói munkájának eredményei nem voltak kellően megalapozottak a bíró számára. Bolívia legfelsőbb ügyésze persze nem fogadta el Soza lemondását az ügyről, s állítólag az ügyész akkor be is nyújtotta vádemelését újrafogalmazva. Az ellenzéki sajtó annak idején jelezte, hogy ezek után elvehetik a per folytatását Sarmiento bírótól, hiszen az Evo Morales elnök "meggyilkolására szervezkedő külföldi zsoldosok" és Santa Cruz-i fianaszirózóik perében fogadta el a védőügyvédek kifogásait a kormányzatot képviselő váddal szemben.

Sarmiento bíró április végén bejelentette, hogy a terrorizmus pere végső meghallgatásának folytatását május 16-ra tette át. Ez nem történt meg, most Soza ügyésztől hallhattuk az okot: Jan Kudelka vádlott kifogást emelt "elfogultságra" hivatkozva a bíró személye ellen. Jan Kudelka ugyanolyan ellentmondásos szereplője az ügynek, mint az El Viejonak nevezett Vargas Villa, aki Rózsáék gépkocsivezetője volt. Vargas Villa lett aztán a nyomozás koronatanúja, aki feltételezhetően mindent jelentett a bolíviai belügyminisztériumnak, így személy szerint Walter Andredénak, aki annak idején a rendőrség különleges akciócsoportjának volt a parancsnoka. Útóbb fotók jelentek meg a bolíviai sajtóban, amelyen Walter Andrade, Rózsa Flores Eduardo és az El Viejo együtt látható fehér asztal mellett. Ugyanez a Walter Andrade vezette a kommandós akciót 2009. április 16-a hajnalán a Santa Cruz-i Las Americas szállodában, amikor Rózsát, Magyarosi Árpádot és az ír Michael Dwayert gyakorlatilag kivégezték.

Videofelvétel tanusítja, hogy a bolíviai belügyminisztérium két alkalmazottja pénzt adott El Viejonak valamikor 2009 nyarán, hogy hagyja el az országot. Sajátos módon ugyanaz a belügyes tiszt hoza vissza Bolíviába a külföldre szökött Jan Kudelkát is, aki a nyomozóhatóság, tehát Marcelo Soza előtt terhelő vallomást tett Santa Cruz-i vállalkozókra, köztük saját főnökére, az utóbb külföldre szökött Branco Marinkovicra, hogy pénzzel támogatták Rózsa Flores zsoldos csoportját. Kudelkát egyébként 2010 júliusa óta ugyanabban a La Paz-i San Pedro börtönben őrzik, ahol Tóásó elődöt is tartják 2009. áprilisa óta.

Hétvégi nyilatkozatában Marcelo Soza közölte, hogy amíg nem rendeződik a Kudelka által emelt kifogás Sarmiento bíró ellen, nem várható a tárgyalás felújítása időpontjának kitűzése. Ám hozzátette, hogy közben is folytatódik a nyomozás a Santa Cruz-i finanszírozók folyószámláinak visszamenőleges ellenőrzésével. Végül is ez volt kezdetektől is az úgynevezett Rózsa-ügynek az igazi célja a kormányzat részéről: megtörni, börtönbe küldeni mindazokat a Santa Cruz-i potentátokat, akik 2007-től kezdve a tartomány autónómia-törekvéseivel álltak elő Bolívia első indián származású elnökével szemben. Marcelo Soza ügyész Toásó Elődön és a bolíviai-horvát Mario Tadicon (a Rózsa-csoport két túlélőjén) kívül 37 Santa Cruz-i üzletember, ügyvéd, volt politikus ellen emelt vádat, akik közül 18-an időközben külföldre szöktek. Ruben Costas, a tartomány tavaly újraválasztott kormányzója ugyan nincs a vádlottak listáján, ám fia igen, s aligha kétséges, hogy az egész per ellene is irányul. Végül is szinte utolsónak maradt ellenzéki kormányzóként Bolívia tartományai élén.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.