Michoacánban bevetették a hadsereget az önvédelmi erők ellen
Sőt, útblokádokkal próbálták megakadályozni, hogy az érkező katonák bevonulhassanak a városokba. A BBC képsorai szerint kiégett teherautók, zárt üzletek, két felravatalozott halott koporsója és felháborodott emberek nyilatkozatai tanúskodnak a többezer lakosú Apatzingánban a következményekről. A szövetségi katonák és rendőrök több várost megszálltak, s összetűzésbe kerültek a tiltakozó helybéliekkel a hétvégén, majd hétfőn is. Apatzingán utcáin jelenleg a szövetségi rendőrök páncélozott járművei láthatók, kisteherautók automata fegyverekkel a platókon. „A szövetségi rendőrség évek óta itt van, ám nem tettek semmit a drogbandák ellen” – nyilatkozta egy férfi az AP tudósítójának.
Kedden Michoacán állam kormányzója és a központi kormány biztonsági részlegének képviselői próbálták Apatzingánban csillapítani a kedélyeket, nyugtatgatni az úgynevezett önvédelmi erők vezetőit. Ezek a civil fegyveres csoportok már több mint egy éve alakultak önkéntes alapon, nemcsak Apatzingánban, hanem a környező városokban, így például Nueva Italában is, a drogkereskedelmet és következésképp az illegális hatalmat is domináló, magukat Templomos lovagoknak nevező kartell tagjaival szemben. Vannak ugyan olyan sajtófeltételezések, hogy az önvédelmi erők egyes csoportjai a Templomos lovagokkal vetélkedő drogbandákkal tarthatnak kapcsolatot, ám ezt eddig senki nem bizonyította.
A Templomos lovagok maffiakartellje – saját bejelentésük szerint – még 2011-ben alakult, s azóta nemcsak a rivális drogbandákkal számoltak le, hanem újabb és újabb gyilkoságokkal, közutakra, hidakra felakasztott tetemekkel félemlítik meg és zsarolják a helybéli lakosokat.
Még hétfőn jelentette be Miguel Ángel Osorio Chong miniszter, hogy Tierra Caliente járásban a szövetségi erők veszik át a biztonság ellenőrzését, s rendelte el egyúttal az önvédelmi erők fegyvereinek leadását. Hétfőn egyébként a hadsereg katonái mellett mintegy kétezer szövetségi rendőr is érkezett Michoacán államba, hogy abban a tizenegy járásban átvegyék a bitonság fenntartását, ahol egy ideje a fegyveres önvédelmi erők ellenőrzik a rendet. Így a hétvégén elsőként megszállták a 20 ezer lakosú Parácuarót, az említett Apatzingántól mintegy húsz kilométerre lévő várost. Egyébként Michoacán nem csupán a drogcsempészet szempontjából van kulcshelyen csendes-óceáni partszakasszal, hanem a becslések szerint Mexikó elsőszámú marihuána- és metanfetamintermelője is. Tavaly a hivatalos adatok szerint 990 erőszakos haláleset történt Michoacánban.
Az önvédelmi erők gyakorlatilag ahhoz a feltételhez kötötték az utasítás teljesítését, hogy előbb a katonaság elfogja a Templomos lovagok kartelljének vezetőit, illetve őrizetbe veszik azokat a rendőröket, akik azzal gyanúsíthatók, hogy megfélemlítés vagy megvesztegetés következtében valójában a drogmaffia utasításait teljesítették. Ez utóbbi követelésnek a katonák részben eleget tettek, legalábbis Apatzingában, ahol több tucat helyi rendőrtől elvették fegyvereiket.
A Templomos lovagok fő vezetőinek nevei ismertek, ez a maffiacsoport a michoacáni La Familia klán meggyegülésekor vált önállóvá.
Mexikó korábbi elnöke, Felipe Calderon 2006-tól indított háborút a főleg az Egyesült Államok felé vezető kábítószer-útvonalakat ellenőrző drogkartellek ellen. Calderon hozott döntést a szövetségi katonaság bevetéséről az esetenként korrupt vagy megfélemlített helyi rendőrség helyett. Ez a háború eddig hetvenezer ember életét követelte. Amikor 2012-ben – több mint egy évtized után –, a választásokon visszatért a hatalomba az Intézményes Forradalmi Párt (PRI), Enrique Pena Nieto beszédeiben érezhetően visszavette a drogháború hangsúlyozását, állítólag csökkent is az erőszak áldozatainak száma. Ám a lényegen egyelőre nem sikerült változtatni, amit a mostani michoacáni fejlemények is jeleznek. A mexikói elnöknek egyébként az elkövetkező hetekben két esetben is lesz alkalma egyeztetni a nyugati földrész vezetőivel a drogcsempészet problémájáról. Először Havannában esedékes a latin-amerikai és karibi államok újkeletű, 2011-ben életrehívott közösségének (CELAC) csúcstalálkozója, majd februárban Mexikóvárosban, ahová az észak-amerikai szabadkereskedelmi társulásban érintett Mexikó, Egyesült Államok és Kanada vezetői találkoznak.