Mianmar: tíz óra demokrácia
Mintegy 40 ezer választási helyiséget nyitottak meg helyi idő szerint reggel 6 (közép-európai idő szerint hajnali fél egy) órakor az országban. A több mint 29 millió választásra jogosultnak 10 órányi időtartam állt a rendelkezésére voksa leadására a húsz év után újra kiírt parlamenti választásokon.
A délkelet-ázsiai, korábban Burma néven ismert országban ugyan 37 párt indult a megméretésen, de csak két, a hadsereg vezetői által támogatott tömörülésnek van igazi esélye arra, hogy súlyra tegyen szert a parlamentben. A biztos győztesnek tartott Szövetségi Szolidaritás és Fejlődés Pártja mind az 1158 képviselői helyért indult, míg egyetlen igazi ellenfele, a Nemzeti Egység Pártja csak 980-nak a megszerzésére pályázott.
Részvételi és voksolási részadatok nincsenek. Az eredményt napok múlva hozzák nyilvánosságra. Szemtanúkat idéző hírügynökségi jelentések szerint az érdeklődés csekély volt, a jogosultak nagy része nem ment el szavazni. A húsz évvel ezelőtti szavazáson a demokráciát hirdető Aung Szan Szú Kji (Aung San Suu Kyi) vezette Nemzeti Liga a Demokráciáért elsöprő győzelmet aratott a katonai junta által támogatott erővel szemben, de a katonák figyelmen kívül hagyták az eredményt, s legfőbb politikai ellenfelük azóta 15 évet töltött házi őrizetben. Legfrissebb elzárása november 13-án ér véget. A Nemzeti Liga a Demokráciáért meghirdette a szavazás bojkottját annak ellenére, hogy a katonai vezetés börtönbüntetést helyezett kilátásba azoknak, akik megpróbálják lebeszélni a voksolásról a jogosultakat.
Az éppen ausztráliai látogatáson tartózkodó Hillary Clinton amerikai külügyminiszter lesújtónak nevezte a politikai körülményeket, amelyek között a választásokat megrendezik, de hozzátette: az Egyesült Államok reméli, hogy ezek nyomán új vezetői lesznek az ázsiai országnak. Mint mondta, szeretné, ha alakulna egy világbizottság, amely kivizsgálja, hogy milyen emberjogsértések történtek Mianmarban. Clinton egy melbourne-i ausztrál-amerikai védelmi és diplomáciai tanácskozáson beszélt.