Mi lesz veled, szír misszió?
Szombaton Kairóban tárgyalnak arról a jelentésről, melyet a Szíriába küldött misszió vezetője készített a Liga számára. A találkozót a katari miniszterelnök, Seijk Hamad al-Tani elnökli, akinek országa korábban azért lobbizott, hogy küldjenek arab békefenntartókat Szíriába. Damaszkusz azonban elutasította az ötletet, írja a BBC.
Az Arab Liga külügyminiszterei vasárnap döntenek a misszió további sorsáról. A 165 fős megfigyelői csoport csütörtökön arról tájékoztatta a közvéleményt: nem látják jelét annak, hogy a kormány felhagyott volna a tüntetők elleni összecsapásaival. Elemzők szerint ennek ellenére a Liga a következő hónapra is megújítja majd a misszió feladatát. Tudósítók szerint egyelőre nincs határozott álláspont arról, hogy mit is kéne csinálni: új stratégiát kidolgozni a missziónak, vagy végre a radikális tettek mezejére lépni. A legvalószínűbb végkimenetele a hét végi tárgyalásoknak az lehet, hogy a misszió létszámát megduplázzák, és újabb egy hónap türelmi időt adnak a szír kormánynak.
A kormány csapatai eddig egyetlen városból vonultak ki, Zabadaniból, a Szabad Szír Hadseregnek hagyva a várost. Az erőszak pedig pénteken is folytatódott; aktivisták szerint a biztonsági erők most hét embert öltek meg. Az ENSZ BT szerint csak a megfigyelők ottlétének első tíz napján 400 ember halt meg az összecsapásokban. Az USA péntek óta damaszkuszi nagykövetségének bezárását fontolgatja, végleges döntés azonban még nem született az ügyben.
A tüntetők viszont egyértelműen a megfigyelők kivonását követelik az országból, mert mint mondják: nem sikerült megakadályozniuk, hogy a biztonsági erők rájuk törjenek. – Arab Liga, a kezetek most már szír vérrel piszkoltátok be – írták egy Damaszkusz külvárosában tartott megmozdulás egyik táblájára. Az emberjogi szervezetek eközben a megfigyelők jelentésének nyilvánosságra hozatalát kérik. A New York-i csoport azt akarja elérni, hogy kiderüljön, valóban manipulálták-e a missziót a szír hatóságok. A legnagyobb ellenzéki tömörülés, a szír nemzeti tanács vezetője pedig azt kéri az Arab Ligától, hogy tanácskozzon a Biztonsági Tanáccsal a szír helyzetről, és fontolják meg egy repüléstilalmi és egy ütközőzóna létrehozását.