A magyar kormány is beleszólhat a szavazásba a kohéziós pénzekről
Várakozásaink szerint a pénzügyminiszterek tanácsa elfogadja a bizottság javaslatát a magyar kohéziós pénzek részleges felfüggesztéséről – mondta lapunk kérdésére egy elnökségi forrás pénteken Brüsszelben a tárcavezetők jövő kedden esedékes találkozója előtt. A forrás megerősítette: a tanács továbbá ajánlásokat tesz a költségvetés GDP-arányos 0,5 százalékos kiigazítása érdekében.
Az Európai Bizottság két hete 495 millió eurónyi kohéziós támogatás felfüggesztését javasolta 2013-tól. Ez a jövőre járó magyar kohéziós pénzek 29 százaléka. Az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei január végén erősítették meg a bizottságnak azt az értékelését, hogy Magyarország nem tett eleget a tanács 2009-es ajánlásainak, és nem hozott elegendő intézkedést annak érdekében, hogy államháztartási hiányát tartósan és – a bizottság fogalmazása szerint – hiteles módon az unióban előírt 3 százalékos küszöb alatt tartsa.
A tanács most ezek alapján dönthet a kohéziós pénzek részleges felfüggesztéséről. A minősített többségű szavazáson mind a 27 tagállam, tehát hazánk is voksol. Az elnökségi forrás szerint nem látszik, hogy a magyar félnek az lenne a célja, hogy blokkoló kisebbséget alakítson ki, azaz megakadályozza a szavazás – számára – kedvezőtlen eredményét. A múlt héten tudósítónk kérdésére Orbán Viktor kormányfő is elmondta: Magyarország nem épít tábort.
A költségvetés kiigazítására tett ajánlásokról azonban csak 26 tagállam szavaz, Magyarország nem. Az Európai Bizottság szeptemberig vizsgálja felül, hogy Magyarország elegendő lépést tett-e a költségvetés kiigazítására, és ha igen, úgy javaslata alapján a pénzek felfüggesztése nem lép érvénybe.
Kérdésünkre a forrás azt is kifejtette: komoly vitára számítanak a pénzügyminiszterek között, hiszen ez lesz az első alkalom, hogy ezt a szankciót alkalmazzák, és így precedensértékű lesz. A pénzügyérek tudatában vannak: a pénzügyi fegyelem szigorítása közepette nem küldhetnek olyan jelet a piacoknak, hogy amikor a szigorú szabályok implementációjáról van szó, akkor mégsem veszi komolyan az unió a költségvetési szigort. – A hitelesség kulcsszó lesz a vitában – fogalmazott a forrás. A tagállamokkal való egyenlő bánásmód szintén fontos eleme lesz a vitának.
Az Európai Bizottság a hét elején adott ki új előrejelzést a magyar hiányszámokkal kapcsolatban: eszerint idén 3 százalékos hiánnyal, jövőre pedig 3,6 százalékos deficittel számol a brüsszeli testület, amely szerint tavaly is csak az egyszeri intézkedések miatt sikerült az uniós előírás szerinti 3 százalék alá csökkenteni a hiányt.