Mexikói békemenet a drogháború ellen
Mint sajtóértekezletén közölte, céljuk felhívni az amerikai közvélemény figyelmét, hogy a kábítószerellenes harc mekkora áldozatokkal jár Mexikóban. Mióta Felipe Calderón elnök Washington támogatásával 2006 végén meghirdette a drogmaffiák elleni háborút, 55 ezren estek gyilkosság áldozatául.
Javier Sicilia szerint a szám valójában ennél jóval nagyobb, hiszen nem veszi számításba a mintegy húszezer eltűntet. Ám hiába a mexikói kormány erőfeszítése, ha a másik oldalon a hatóság nem lép fel hasonló határozottsággal, így az amerikai piacon a drog elérhetősége nem szűkült.
A menet szervezője szerint a washingtoni kormányzat közvetve azért is felelős, mert a mexikói határ amerikai oldalán legális a fegyvervásárlás, s ezek átjutnak mexikói területre. „Az amerikai kábítószeresek miatt meghirdetett háborúnak az áldozatai rendre mexikóiak”. Ez a háború immár a demokráciát fenyegeti az Egyesült Államokba tartó kábítószer-csempészet útvonala mentén fekvő latin-amerikai országokban - állította.
Korábban már két hasonló menetet szervezett Mexikó déli, majd északi részén Javier Sicilia. A résztvevők, az áldozatok hozzátartozói legyőzték félelmüket, s követeltek igazságtételt ártatlanok, köztük asszonyok, gyerekek meggyilkolásáért – írta a hétfői a spanyol El País napilap.
Közben Mexikó egy újabb drámai héten van túl: az ország öt államában is gyilkosságok sorozatára került sor, mintegy hetven áldozattal. Ezúttal fontos helyi politikusok is célkeresztbe kerültek.