Gyászolókat lőttek le Líbiában
Líbiai biztonsági erők vasárnap tüzet nyitottak Bengáziban a kormányellenes megmozdulásokban megöltek temetésére összegyűlt tömegre. Az arab világban a jelek szerint a legbrutálisabban Líbiában lépnek fel a tiltakozók ellen.
A Human Rights Watch nemzetközi emberjogi szervezet szerint eddig több mint százan haltak meg a múlt hét elején kirobbant zavargásokban, míg egy bengázi orvos arról számolt be, hogy kórházának halottasházában az elmúlt hat nap alatt 200 tetemet számolt meg.
A vasárnap temetési menet egyik résztvevőjét lábon lőtték. Mint elmondta, a koporsót vivők éppen egy katonai létesítmény előtt vonultak el, amikor a katonák előbb a levegőbe, majd a több tízezres tömegbe lőttek. A bengázi kórházi orvos szerint legalább egy embert halálosan megsebesítettek a lövések, tizennégyen megsérültek, ötnek súlyos az állapota. Újságírókat nem engednek be a városba, de a szemtanúk beszámolóiból összeálló kép szerint a forgatókönyv ismétlődik: a rendfenntartók a tüntetők közé lőnek, majd a halottak másnapi temetésére összegyűlő tömegre rálőnek.
Líbia második legnagyobb városában, Bengáziban az al-Dzsazíra katari székhelyű hírtelevízió jelentése szerint kormányellenes tüntetők tucatjait ölték meg a rendfenntartó erők. A lázadások fő helyszíne a Tripolitól mintegy ezer kilométerre keletre fekvő Bengázi és környéke, de az internetes közösségi portálokon megjelent bejegyzések tanúsága szerint a fővárosban és a nyugati Nálút városban is voltak kisebb összecsapások és lövöldözések. Az al-Dzsazíra vasárnap közölte, hogy a tüntetők által elfogott biztonságiak egy része külföldi zsoldosnak bizonyult. Avéres leszámolás nyomán mintegy ötven líbiai vallási személyiség, értelmiségi és idős törzsi vezető vasárnap felhívást adott ki, amelyben felszólították a biztonsági erők tagjait, mint muzulmánokat, hogy hagyják abba az öldöklést, mert "az ártatlan emberi lények meggyilkolását" tiltja Isten.
Líbiai megfigyelők szerint nem valószínű egy egyiptomi stílusú, az egész országot átfogó lázadás, mert az évtizedek óta hatalmon lévő Moammer Kadhafi a kőolajból származó busás jövedelmeknek köszönhetően kezelni tudja a szociális problémákat, emellett az ország nagy részén továbbra is nagy tiszteletnek örvend.
Sir Richard Dalson, Nagy-Britannia volt líbiai nagykövete az Independent on Sundaynek adott nyilatkozatában úgy vélte, hogy Kadhafinak nehezére esne engedményeket tennie a politikai túlélés érdekében. Szerinte a líbiai rendszer a minden vagy semmi elv alapján áll az eseményekhez. Bengáziból egymásnak ellentmondó hírek érkeznek.
Szemtanúk független forrásokból nem ellenőrizhető beszámolói szerint a városban teljes a káosz, a tüntetők átvették a hatalmat, a rendfenntartó erőket beszorították a parancsnoki központba. A tömeg megrohamozta, kifosztotta és felgyújtotta a rendőrőrsöket, a kormányzati épületeket és a bankokat. Biztonsági források viszont azt állították, hogy Bengázi 80 százalékát ellenőrzés alatt tartják. Egy kormánypárti helyi lap beszámolója szerint a rendőrök és katonák önvédelemből lőttek és öltek meg 24 embert pénteken, amikor a tüntetők megrohamozták a rendőr-főkapitányságot és a laktanyát.
Törökország repülőgépeket küld vasárnap Bengáziba, hogy evakuálja a Líbiában dolgozó több száz török állampolgárt. A Turkish Airlines első repülőgépe már reggel felszállt Isztambulból, s a nap folyamán még további két járatot indítanak.