Merkel is beszólt Pontának
Angela Merkel elfogadhatatlannak tartja, ha az Európai Unió egyik tagországában sérülnek a jogállamiság alapelvei. „Az Európai Unió a közös értékekre épül, ezeket valamennyi kormánynak be kell tartania; ez Romániára is érvényes” – idézte a német kancellárt a szövetségi kormány sajtószolgálata.
Steffen Seibert szóvivő szerint a kancellár hétfőn hosszas telefonbeszélgetést folytatott a múlt pénteken felfüggesztett Traian Basescuval. A román elnök menesztéséről július 29-én referendum dönt. Közleményében Seibert rámutat: a kancellár támogatni fogja az Európai Uniót abban, hogy levonja a megfelelő következtetéseket, de csak azután, hogy a román kormányfő álláspontját is meghallgatják Brüsszelben.
– Mindenki támogatja az övéit – reagált Victor Ponta. A miniszterelnök szerint várható volt, hogy a német kereszténydemokraták felsorakoznak Traian Basescu mögött, aki hozzájuk hasonlóan az Európai Néppárthoz tartozik. Ugyanakkor kételyeit fejezte ki, hogy Merkel asszonynak tudomása van Traian Basescu visszaéléseiről is.
– Feltételezem, hogy Traian Basescu azt is elfelejtette elmondani Angela Merkelnek, hogy a parlament kétharmada a felfüggesztésére szavazott, beleértve az Európai Néppárt több tagját is. Nem a kancellár asszony fog szavazni 29-én, és remélem, hogy senki nem kérdőjelezi majd meg a népszavazás eredményét – tett hozzá Ponta.
A lej leértékelődésével kapcsolatos kérdésre válaszolva a kormányfő azt mondta: Basescu és pártja „hazugságai” valóban sokat ártanak Romániának, éppen ezért hamarosan Brüsszelbe utazik, hogy eloszlassa a román jogállamisággal kapcsolatos aggodalmakat.
Aggodalmát fejezte ki a romániai fejleményekkel kapcsolatban hétfőn Olaszország is, bukaresti nagykövete révén. A Ponta-kormány egy hét leforgása alatt leváltotta az ombudsmant és a két parlamenti ház elnökét, módosította a referendum törvényét, kivonta a törvényhozási határozatok ellenőrzését az alkotmánybíróság hatásköréből.
Mario Cospito a TMNews hírügynökségnek nyilatkozott „a szédítő gyorsasággal végrehajtott törvénymódosításokról”. A nagykövet ugyanakkor úgy értékelte: az a tény, hogy végső soron a választópolgárok döntenek az elnök menesztéséről, garanciát jelent arra, hogy a demokrácia nem sérül Romániában.
A román alkotmánybíróság kedden tárgyal arról, hogy összhangban van-e az alaptörvénnyel a referendum és az alkotmánybíróság törvénye, amelyeket a kormánytöbbség módosított.