Merkel intőt kapott Észak-Rajna-Vesztfáliában

Leváltották választók a konzervatív-liberális koalíciót az észak-rajna-vesztfáliai tartományi parlamenti választásokon vasárnap, de késő éjszakáig még nem dőlt el, hogy milyen kormány alakulhat a helyi törvényhozásban.

A választási eredmény megfigyelők szerint figyelmeztetés az Angela Merkel kancellár vezette, ugyancsak a konzervatívokból és a liberálisokból álló országos koalíció számára.

Az éjszakai részeredmények szerint a szociáldemokrata-zöld ellenzék több szavazatot szerzett, mint a Jürgen Rüttgers kereszténydemokrata miniszterelnök vezette konzervatív-liberális kormányzati szövetség. A Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) a szavazatok 34,4, az ellenzéki Német Szociáldemokrata Párt (SPD)  pedig a voksok 34,5 százalékát szerezte meg. A CDU még soha nem szerepelt ilyen rosszul a tartományban, mint most, az SPD pedig az egyik legrosszabb eredményét érte el. A szavazás győztese az ellenzéki Zöldek pártja, amely 12,2 százalékkal megkétszerezte szavazóinak számát a legutóbbi választások óta. A szavazatok 6 százalékával először bejutott a düsseldorfi törvényhozásba a Baloldal pártja is. A vasárnapi választás vesztese a Szabad Demokrata Párt (FDP), amely  a voksok 6,8 százalékát szerezte meg az országos választásokon elért, csaknem 15 százalékához képest.

A csaknem 18 milliós Észak-Rajna-Vesztfáliában tartott  helyi törvényhozási választások az első politikai erőfelmérést jelentették a tavaly őszi országos parlamenti választások óta, amelyek eredményeként elmúlt év novemberében szövetségi szinten is a konzervatívok és a liberálisok alakíthattak kormányt.  Ebből fakadóan szakértők szerint a választásokon a szavazók az országos koalíció munkájáról is meglehetősen lesújtó  véleményt alkottak.

Mindezt elismerték a konzervatívok, illetve a liberálisok országos vezető is. Hermann Gröhe, a CDU főtitkára csalódottságának adott hangot, és fájdalmas vereségről beszélt. A német Szabad Demokrata Párt elnöke, Guido Westerwelle külügyminiszter elismerte, hogy az FDP súlyos vereséget szenvedett, választási céljait nem sikerült megvalósítani. Westerwelle az eredményt időben jött figyelmeztetésnek nevezte, hangoztatva, hogy a kormánykoalíciónak vissza kell szereznie a választól bizalmát. Claudia Roth, Zöldek elnöke mindenekelőtt  pártjának az oktatással, illetve az energiapolitikával kapcsolatos törekvéseivel magyarázta a párt jó szereplését, míg Sigmar Gabriel, az SPD elnöke ugyancsak sikerről beszélt. A Baloldal vezetői pedig azt emelték ki: a düsseldorfi eredmény azt igazolja, hogy az ellenzéki párt egyre népszerűbb Németország nyugati tartományaiban is.

Az előrejelzések szerint egyelőre csak az bizonyos, hogy a választók leváltották a 2005 óta kormányzó helyi konzervatív-liberális koalíciót. Az éjszakai becslések szerint a szociáldemokraták a Zöldekkel - rendkívül szűk többséggel - kormányt alakíthatnak a 181 fős düsseldorfi törvényhozásban, amelyben a CDU és az SPD egyaránt 67, a Zöldek pedig 25  képviselői helyet szereztek, míg az FDP 13, a Baloldal pedig 11 mandátumhoz jutott. De nem kizárt, hogy nagykoalíció alakul, mint ahogy az sem, hogy a CDU a Zöldekkel kíván kormányt alakítani. A végleges mandátummegoszlás azonban csak a végeredmény, illetve az úgynevezett többségi mandátumok ismeretében dőlhet el.

A választás kimenetele rendkívüli módon megnehezítheti az országos koalíció munkáját. Az ugyanis a düsseldorfi szavazás eredményeként elvesztette eddigi többségét a német parlament felsőházában, a Bundesratban. Ennek következtében pedig jelentős mértékben megnehezülhet a kulcsfontosságú törvénytervezetek elfogadása, különös tekintettel az adóügyekre, a költségvetés szanálására, az egészségügyre, az oktatásra és az atomenergia alkalmazására.

Az első vélemények szerint a tartományi választások eredményeit nagymértékben befolyásolta a szövetségi kormány meglehetősen rossz startja, mindenekelőtt az adócsökkentési tervekkel kapcsolatos éles koalíciós viták, a helyi CDU korrupciós ügyei, végül pedig a görögországi  válság. A mindenekelőtt a kormánypártok által támogatott nemzetközi segélyt, illetve az abban való német szerepvállalást ugyanis  a lakosság többsége elutasítja.

Hannelore Kraft 2010-es választási győzelme után. Előnyben a szocdem Merkel
Hannelore Kraft, top candidate for the Social Democratic party SPD in the federal state elections of North Rhine-Westphalia (NRW) waves to her supporters at the party headquarters in Duesseldorf after first exit polls were published on TV May 9, 2010. Germans punished Chancellor Angela Merkel's centre-right coalition in a state vote on Sunday, depriving her of a majority in the upper house of parliament after she angered many by agreeing to aid Greece. REUTERS/Wolfgang Rattay (GERMANY - Tags: POLITICS ELECTIONS IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.