Merkel figyelmeztette a bevándorlókat
A Frankfurter Allgemeine Zeitung szombati számában megjelent terjedelmes interjúban Angela Merkel a törvény szigorának alkalmazásával fenyegette meg azt a mintegy 10-15 százalékot kitevő réteget a bevándorlókon belül, amelyik ellenségesen viszonyul a német társadalomhoz, és nem hajlandó annak szabályait elfogadni.
Ehhez nincs szükség új törvényekre, csupán a meglévőket kell következetesen alkalmazni - hangoztatta a kormányfő. Példaként említette, hogy azt a segélyből élő személyt, aki félbehagyja a kötelezően előírt integrációs tanfolyamon való részvételt, első esetben a járandóság 30, ismételt esetben 60 százalékos csökkentésével lehet sújtani. Végső esetben az illető már csak természetbeni juttatásra számíthat a német államtól. A jövőben gondoskodni fogunk e lehetőség következetes alkalmazásáról - hangoztatta Merkel.
Németországban mintegy 7,4 millió külföldi él. A szövetségi belügyminiszter e létszámon belül 10-15 százalékra becsülte a beilleszkedni nem hajlandók arányát. A tárca adatai szerint 1,1 millió külföldi - noha évek óta az országban él - nem tud németül. A kancellár az interjúban nyílt vitát sürgetett az integrációs politikában tapasztalható hiányosságokról. Mint mondta, sok éven át illúziókat tápláltunk az integrációról, holott az nem működik magától; sikere érdekében a külföldieket befogadó többségi társadalomnak is tennie kell. Egyúttal emlékeztetett arra, hogy a Schröder-kormány "naiv multi-kulti felfogásával" szakítva az uniópártok kötelezővé és a beilleszkedés központi elemévé tették a német nyelv elsajátítását, és kemény vizsgához kötötték külföldiek honosítását.
A meglévő problémákra és lakossági félelmekre reagálva Merkel kijelentette: a német társadalomnak fel kell készülnie arra, hogy a városokban egyre több mecset lesz látható. Ezt az alkotmányban rögzített vallásszabadsággal indokolta, gyorsan hozzátéve: azt is elvárja, hogy az alkotmányt és a törvényeket mindenki betartsa, aki ebben az országban él.
Nem tűrhetjük párhuzamos társadalmak kialakulását, amelyekben nem érvényesülnek alapvető jogaink, például férfi és nő egyenjogúsága. Csakis az alkotmány szellemében élhetünk együtt egymással a tolerancia és a kölcsönös tisztelet jegyében. Ezt mindenkinek el kell fogadnia, aki itt akar élni - szögezte le a konzervatív újságnak adott interjúban a német kancellár.