Merkel: Ne terheljék túl Németországot!
A spanyol állampapírok hozama megközelíti az immár tarthatatlannak tartott hét százalékot – ez az a szint, amikor már mentették a görögöket, az íreket és a portugálokat. A spanyolokéval együtt vészesen emelkedik az olasz, sőt, már a német állampapírok hozama is. A vasárnapi görög választások előtt teljes a bizonytalanság, hogy merre haladjon tovább Európa. Francois Hollande francia államfő figyelmeztette a görögöket, hogy ő ugyan megérti a gondjaikat, de ha nem tartják be az európai megállapodásokat, akkor lesznek olyan országok, amelyek Athén kiválását szorgalmazzák majd az eurózónából. Robert Fico szlovák kormányfő is azt mondta az MTI jelentése szerint: amennyiben a görögök nem tartják be a közkiadásaik egyensúlyba hozásával kapcsolatos, rájuk szabott feltételeket, Szlovákia csatlakozni fog azokhoz az országokhoz, amelyek kezdeményezik Görögország kizárását az eurózónából.
A görögök mindeközben pánikszerűen veszik ki a pénzt a bankokból. Most már nemcsak ők okoznak fejtörést Brüsszelnek. A német Die Zeit szerint Berlin gyakorlatilag halálra ítélte Madridot, amikor nem járult hozzá ahhoz, hogy a mentőcsomagot valóban a bajba jutott bankok kapják, ne pedig a spanyol állam. Ezzel ugyanis megnövelték a spanyolok hitelállományát, és lezárták előttük az utat a még megfizethető hitel felé. Most majd menthetik az egész országot.
A nyomást Angela Merkel német kancellár is érzi, mert a Bundestagban elmondott beszédében arra figyelmeztetett csütörtökön: Németországot nem szabad túlterhelni, hiszen ez ma a növekedés motorja Európában. Ám ha rákényszerítenék, hogy vállalja át a többi állam adósságát – vagyis járuljon hozzá a közös kibocsátású eurókötvényekhez, amit Berlin eddig ellenzett – , akkor ettől a motortól fosztanák meg Európát. Merkel szerint nincs gyors megoldás az eurózóna bajaira, de elemzők arra figyelmeztetnek: az unió történetének válságos pillanatához érkezett, a jövője a politikai vezetők kezében van.