Merkel: mindent meg kell tenni az adócsalók leleplezéséért
Angela Merkel berlini nyilatkozatában annak a nézetnek adott hangot, hogy mindent meg kell tenni a feltételezett adócsalók adatainak megszerzéséért. "Minden józan ember tudatában van annak, hogy az adócsalókat felelősségre kell vonni" - fogalmazott a kancellár, hozzátéve: ha valóban hiteles adatokról van szó, azokat mindenképp meg kell szerezni.
Az 1500 személyre vonatkozó, lopott adatokat az elmúlt hét végén egy informátor 2,5 millió euróért ajánlotta fel a német államnak. Egyidejűleg öt személy adatait előzetesen rendelkezésre bocsátotta, és azok alapján kiderült, hogy az érintettek egyenként mintegy egymillió eurós adócsalást követtek el.
Az ügy rendkívüli módon megosztja a német politikát és a szakértőket is. A lakosság túlnyomó többsége ugyanakkor az adócsalók leleplezése és a szóban forgó banki adatokat tartalmazó DVD megvásárlása mellett tette le a garast.
Emellett állt ki kora délutáni nyilatkozatában a kancellár is, egyértelműen elutasítva az informátorral való megegyezést ellenző, saját pártjában is hallható megfontolásokat. Merkel állásfoglalásából kitűnt, hogy az adócsalók elleni harcot elsődlegesnek tartja. A kancellár nem utalt arra, hogy a végleges döntés mikor születhet meg. Kijelentette ugyanakkor, hogy minderről egyeztetni kell a tartományokkal is.
Hasonlóan foglalt állást Guido Westerwelle külügyminiszter is. A miniszter szerint az adózással kapcsolatos bűnözés támadást jelent azon szorgalmas emberek ellen, akik becsületesen fizetik az adót, és nincs lehetőségük arra, hogy külföldön betéteket helyezzenek el. Úgy vélte, hogy az állam nem lehet cinkosa a tolvajoknak, illetve más bűnözőknek. Mint fogalmazott, a szóban forgó adatokat jogállami kritériumok alapján szigorúan meg kell vizsgálni.
A külügyminiszter ugyanakkor jelezte a Svájccal való együttműködés fontosságát. A berni kormány korábban jelezte: nem venné jó néven, ha Berlin a lopott adatok megvásárlása mellett döntene.
Ezzel egy időben a pénzügyminisztérium is közölte, hogy a "liechtensteini megoldás" mellett van. Két évvel ezelőtt a német kormány a hírszerzéssel együttműködve csaknem 5 millió eurót fizetett ki egy informátornak, aki német adócsalók lopott adatait tartalmazó CD-ket, illetve DVD-ket árult. Az ügyben több leleplezés történt, a fő áldozat a német posta akkori elnöke, Klaus Zumwinkel volt. Több mint 400 esetben még ma is folyik a nyomozás, mindenesetre a gyanúsítottak az államkasszába utólagosan több mint 100 millió eurót fizettek be.
Svájc nem hajlandó együttműködni Berlinnel
A svájci hatóságok figyelmeztették hétfőn Németországot, hogy az alpesi ország nem teljesít "lopott adatokon" alapuló kéréseket.
"Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter hétfőn telefonon tájékoztatta svájci hivatali partnerét, hogy javasolták az egyik német tartomány hatóságainak az adatok megvásárlását" - közölték Svájcban.
A berni pénzügyminisztérium ugyanakkor emlékeztette a német minisztert, hogy Svájc nem teljesít olyan kérést, amely "lopott adatokon" alapul.
A tájékoztatás szerint "a miniszterek megállapították, hogy országaik jelenleg eltérően közelítik meg a jogi helyzetet". Hans-Rudolf Merz svájci pénzügyminiszter elmondta, hogy lopott adatok vásárlása tilos az alpesi országban, mert sérti a jóhiszeműség elvét, és ellentétes a közvélekedéssel. Ezenkívül "lopott banki adatok felhasználása sérti az érintettek magánszféráját" - közölték a svájci hatóságok.