Merkel válaszokat követel a kémbotrányról
Az eset annyira felháborította Berlint, hogy még a Kínában tartózkodó Angela Merkel is megszólalt – pedig ritkán nyilatkozik külföldi útjain nem oda kapcsolódó ügyekről.
„Ha igazak a jelentések, akkor ez egy nagyon súlyos eset" mondta Merkel pekingi sajtótájékoztatóján. „Ha igazak a vádak, az ellentétes mindazzal, amit én bizalomra alapuló együttműködésnek nevezek" idézte a német kancellárt a Reuters.
Thomas de Maiziere német szövetségi belügyminiszter a Bildnek azt nyilatkozta: Németországnak meg kellene erősítenie hírszerzési tevékenységét az Egyesült Államokban. Joachim Gauck német államfő szerint pedig az amerikaiak „hazárdjátékot játszanak a barátsággal és a szoros szövetségi viszonnyal."
A vádak különösen érzékenyen érintik az amerikai-német kapcsolatokat, mivel nincs egy éve sem, hogy Edward Snowden nyilvánosságra hozta: az amerikai titkosszolgálatok lehallgattak német politikusokat, köztük Merkelt is.
Washington egyelőre nem reagált, a kedélyeket egyedül az épp Berlinben tartózkodó Hillary Clinton hűtötte. Az egykori amerikai külügyminiszter, aki legújabb könyvét népszerűsíti a német fővárosban, a Der Spiegelnek adott interjújában úgy fogalmazott: már nem tagja ugyan az amerikai kormánynak, de sajnálja a lehallgatásokat.
Azt megkerülte, hogy egyértelmű véleményt nyilvánítson a jelenlegi kémbotrányról, ám szombaton az amerikai nagykövet rezidenciáján tartott fogadáson a The New York Times szerint hangsúlyozta: a Berlin és Washington közötti kapcsolat értékes, azt nem szabad „mellőzni, leértékelni vagy lerombolni."