Merkel: Be kell tartani a tűzszüneti megállapodást
A helyzet enyhítéséhez "a döntő hozzájárulást Oroszországnak kell megadnia" - hangsúlyozta a német kancellár, hozzátéve, hogy az ASEM alkalmából Petro Porosenko ukrán és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is megbeszélést folytat majd.
Hozzátette: elkerülhetetlen volt az Oroszország elleni nyugati szankciók bevezetése, de a büntetőintézkedések "nem zárják ki a párbeszédet".
A német kancellár arról is beszélt a parlamenti ülésen, előfordulhat, hogy nem a következő csúcstalálkozón véglegesítik az úgynevezett klíma- és energiapolitikai keretprogramot, hanem csak később.
Türelemre és kitartásra van szükség, mert valamennyi tagállam helyzetét és lehetőségeit figyelembe véve kell dönteni a célokról - tette hozzá.
Németország kész támogatni a gazdaságilag gyengébb tagállamokat az energiarendszerek modernizálásában, és akár a kötelező mértéket meghaladó előrelépést is vállal, de minden tagállamtól "méltányos hozzájárulást" vár el a közös erőfeszítésekhez - hangsúlyozta Angela Merkel.
Az Európai Bizottság javaslata szerint 2030-ig 40 százalékkal kell csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását az 1990-es szinthez képest, a megújuló forrásból származó energia arányát pedig 27 százalékra kell emelni az energiafogyasztásban.