Mérgezett tűvel akarták megölni az ellenzéki vezért
A szöuli sajtóban csak An néven emlegetett bérgyilkos célpontja Park Szang Hak, a kommunista diktatúra disszidens ellenzékének egyik vezéralakja volt, aki többek között azokról a hőlégballonokról vált hírhedtté, amelyekről Észak-Korea fölé repülve szórólapokat szórnak szét, tele a rezsim elleni jelszavakkal.
Ahogy a perében kiderült, An még 1995-ben érkezett Dél-Koreába, ahol sokáig gazdasági projekteken dolgozott. 2010-ben éppen Mongóliában járt, amikor egy észak-koreai ügynök váratlanul a kezébe nyomott egy mérgezett tűt, és megbízta Park meggyilkolásával. An – aki Észak-Koreában a különleges erők tagjaként kapott kiképzést – azonnal elrohant a dél-koreai Nemzeti Hírszerző Szolgálathoz (NIS), és felajánlotta, hogy igény szerint kémkedni is kész a szöuli hírszerzésnek. Vastag falakba ütközött: nem elég, hogy keresetlenül elhajtották, még meg is fenyegették, hogy letartóztatják, ha sokat ugrál a történetével.
An ezen vérig sértve döntött úgy, hogy nekivág a merényletnek, és kijelölt áldozatát állítólag majdnem sikerült is likvidálnia. Parknak a NIS ugyanis csak az utolsó pillanatban szólt, hogy ne találkozzon Annal. A tavaly szeptember 3-án végrehajtandó merényletre egy mérgezett tűvel – más hírek szerint egy mérgezett tollal – készült. Nem sokkal a meghiúsult kísérlet után fogták el. Tekintélyes, James Bond-filmeket idéző arzenált találtak nála, amelyben többek között volt egy tíz méterre hordó, zseblámpának álcázott lőfegyver, tele mérgezett lövedékekkel, de egy töltőtoll is: ezt ha megnyomták, vékony, borotvaéles pengéket lőtt ki magából.
Viszonylag enyhe ítéletében a dél-koreai törvényszék egyébként figyelembe vette, hogy An mindvégig készségesen együttműködött a dél-koreai hatóságokkal, azonban a rút anyagiakkkal kapcsolatban nem volt kegyelem: a szerencsétlenül járt disszidenssel büntetésként kifizettették azt a tízezer dollárt is, amelyet Phenjantól kapott a merénylet végrehajtására. A Park-féle ellenzéki csoport mostanában az arab tavaszhoz hasonló felkelésre buzdítja az észak-koreaiakat. Szivárgó információk szerint ami az arab tavaszt illeti, Észak-Koreában teljes a hírzárlat, így az országlakók hivatalos forrásból semmit nem tudhatnak a több mint egy éve kitört felkeléssorozatról.
Észak-Korea időről időre megpróbálkozik a disszidensek likvidálásával. Szöulban tavalyelőtt tartóztattak le két északi ügynököt, akik a tekintélyes ellenzéki személyiség, Hwang Dzsang Jop életére törtek. 1997-ben Lee Han Dzsungot, a decemberben elhunyt néhai diktátor, Kim Dzsong Il első feleségének unokaöccsét lőtték le a dél-koreai fővárosban, miután a nyilvánosság előtt merészelt beszélni a rezsim kulisszatitkairól, egy évvel korábban pedig egy dél-koreai konzul lett gyilkosság áldozata, mert északiakat segít az országból való menekülésben.