Menekültek tragédiája Lampedusánál
Eritreiai és szomáli menekülteket szállító hajó süllyedt el csütörtökön az Olaszországhoz tartozó sziget, Lampedusa partjainál. A hírek eddig 134 halottról, köztük harminc kisgyerekről szólnak. Százötvenegy embert sikerült élve kimenteni, 210-et viszont még keresnek, jelenleg is mentik a vízben hánykolódó embereket. A holttesteket ideiglenesen a lampedusai kikötő mólóján helyezik el, majd a helyi repülőtér hangárjába fogják őket átvinni.
A lampedusai hatóságokat először halászok riasztották csütörtök hajnalban, hogy baj van, a sziget közelében szerencsétlenséget szenvedett egy menekültekkel zsúfolt hajó. A vízi járművön állítólag tűz ütött ki, mielőtt elsüllyedt volna. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) úgy tudja, a hajón mintegy ötszázan zsúfolódtak össze.
„Elég legyen! Mire várunk még? Még a holttesteket sem tudjuk elhelyezni" - fakadt ki Giusi Nicolini polgármester az új tragédia után. Megszólalt Maurizio Lupi közlekedési miniszter is, aki szerint „emberileg tűrhetetlen”, ami történt. A tárcavezető mindehhez hozzáfűzte: nem elég minden menekültet megmenteni, aki a élete kockáztatásával vállalkozik a veszélyes útra, az olasz hatóságoknak mindent meg kell tenniük azért is, hogy megállítsák azokat a z embercsempészeket – ahogy Lupi fogalmazott, „halálcsempészeket” –, akik a szegények reményéből húznak hasznot. „Csak egy szó juthat erről eszükbe: szégyen! Ez szégyen” - kommentálta a maga részéről a csütörtöki szerencsétlenséget Ferenc pápa.
A Szicília és Tunézia között található Lampedusa az egyik első állomása a menekülteket Olaszország és Európa felé szállító hajóknak. Az olasz kormány menekülttábort tart fent itt. Mint sok másik, a ma balesetet szenvedett hajó is Líbiában bocsátották vízre. Lampedusára idén eddig 17 ezer afrikai menekült érkezett szerte a fekete kontinensről Szenegáltól Nigérián át Szomáliáig. Az év első hat hónapja alatt negyvenen haltak meg, azóta viszont a csütörtöki szerencsétlenségével együtt százkilencven körül jár a halálos áldozatok száma. Az UNHCR szerint 2011 óta összesen 1500 menekült fulladt meg vagy tűnt el a Földközi-tenger háborgó vizeiben.
Július 8-án a katolikus egyházfő ellátogatott Lampedusára; ahogy Ferenc akkor mondta, „tövis a szívében” mindaz a szenvedés, amelyen a menekülteknek át kell menniük. Ferenc a szigeten misét is celebrált, kőhajításnyira a hajóroncsok temetőjétől – attól a partszakasztól, ahol a menekültek többsége eléri az olasz szárazföldet.