Menedékjogot kért a legbátrabb asszony
A világsajtó napokig Mexikó legbátrabb asszonyaként ünnepelte a 20 éves, kriminalisztika szakos lányt: Marisol Valles Garcia tavaly októberben vállalta el a hírhedt Ciudad Juárez melletti Praxedis Guadalupe Guerrero városka rendőrkapitányságát. Az előzmények elrettentőek voltak: elődjét brutálisan meggyilkolták, holttestét hátrakötött kezekkel és fej nélkül találták meg. Tizenhét korábbi beosztottja közül tizenötöt gyilkoltak meg rövid időn belül. A négyezres városka templomát felgyújtották, a környező házak egy része is tűz martalékává vált. Nem csoda, ha egyetlen férfi sem jelentkezett a rendőrkapitányi posztra.
Amikor Valles besétált a polgármesterhez és közölte, elvállalja a munkát, mindenki igyekezett lebeszélni. Ő sem tagadta, hogy fél, de hozzátette, ideje, hogy a társadalom a saját kezébe vegye az életét. Bár helyi rendőrfőnökként nem volt feladata a hírhedt drogbandák üldözése – ez a szövetségi hatóságok dolga –, nyilvánvaló volt, hogy nem kerülheti el az összetűzést a klánokkal. A fiatal nő sajátos tervet eszelt ki: nyolc fegyvertelen női rendőrt küldött a városka házaihoz, hogy próbálják meggyőzni a lakosokat, engedjék ki gyerekeiket az utcára, legyen ismét élet a városban. A bandáknak fegyverszünetet ajánlott. Ő maga nem is hordott fegyvert, igaz, azért adtak mellé két testőrt. A brit Guardian azt írja, a terv meglepő módon sikeresnek tűnt, Praxedis ma jóval békésebb és nyugodtabb benyomást kelt, mint a kartellek összecsapásaitól visszhangzó többi település Ciudad Juárez körül.
Ám Valles március elején váratlanul eltűnt. Utóbb kiderült, néhány nap szabadságot kért, mert a kisfia megbetegedett. Az egyéves gyermeket biztonsági okokból rokonoknál helyezték el - a határ túloldalán, Texasban. Valles az útról már nem tért haza, ezért a polgármester menesztette. A világsajtóban napokig spekuláltak arról, hogy a nőt elrabolták, mint ahogy az utóbbi hetekben két másik kolléganőjét is: egyiküknek csak a holtteste került elő.
Valles szerencsésebb náluk, rá csupán az amerikai rendőrök bukkantak rá a határsértők El Paso-i börtönében. Őrizetbe vették, de a nő - férjével és szüleivel együtt - azonnal menedékjogot kért az Egyesült Államokban. A neve jól ismert, ráadásul bizonyítékok vannak rá, hogy életveszélyesen megfenyegették, így jó esély van rá, hogy maradhat. Az esete azonban azt mutatja: a polgári ellenállás kevés a maffiákkal szemben.