Menedékjogot adtak az ateista afgánnak

A férfi vallási üldöztetésre hivatkozva nyújtott be menedékkérelmet Nagy-Britanniában.

Vallási üldöztetésre hivatkozva menedékjogot adott egy ateista afgán állampolgárnak Nagy-Britannia - jelentette kedden a BBC. A férfi jogászai szerint vélhetően ez az első olyan eset, hogy valaki ateizmusa, azaz az Istenben való hit hiánya alapján kapott menedékjogot Nagy-Britanniában.

Rendőr tavaly októberben egy kabuli mecset előtt. Az ateizmust lehetetlen titokban tartani
A policeman stands guard as men perform Eid al-Adha prayers in Kabul October 26, 2012. Muslims around the world celebrate Eid al-Adha to mark the end of the haj pilgrimage by slaughtering sheep, goats, camels and cows to commemorate Prophet Abraham's willingness to sacrifice his son, Ismail, on God's command. REUTERS/Mohammad Ismail (AFGHANISTAN - Tags: RELIGION)

A most 23 éves fiatalember – akinek a nevét nem szivárogtatták ki – 2007-ben menekült Nagy-Britanniába Afganisztánból családjával, és eredetileg 2013-ig maradhatott volna az országban, de eközben feladta a hitét. A jogi képviselői most azzal érveltek, hogy emiatt visszatérése után üldöztetés, sőt, akár halálbüntetés is várhatna rá az iszlám törvénykezés értelmében, főleg ha nem tudja titokban tartani, hogy ateista. Ez a jogi képviselők szerint Afganisztánban lehetetlen feladat, annyira áthatja az mindennapi életet a vallás.

A jogi képviselők az 1951-es genfi menekültügyi egyezményre hivatkozva kérelmezték a menedékjogot a brit belügyminisztériumnál. E konvenció a vallási, faji, nemzeti hovatartozása, társadalmi csoporthoz való tartozása vagy politikai meggyőződése miatt hazájukban üldöztetett emberek védelmét biztosítja. Az ügyet egyébként a Kenti Egyetem egyik másodéves joghallgatója, Claire Splawn készítette elő. – Azzal érveltünk, hogy egy ateistát ugyanúgy megillet a védelem az üldöztetéstől, mint olyasvalakit, aki  gyakorolja a vallását – mondta Slawn a Guardiannek. A brit lap felidézi, hogy egy precedensértékű 2010-es perben született már hasonló elv szerint döntés. Akkor a legfelsőbb bíróság úgy döntött, „ésszerűtlen” kiutasítani egy iráni és egy kameruni férfit Nagy-Britanniából, mert a homoszexualitásuk miatt a hazájukban üldöztetés várna rájuk.

A brit belügyminisztérium bejelentése szerint az ország büszke arra, hogy hosszú ideje menedékjogot biztosít az erre rászorulóknak, és minden beadványt egyénileg bírálnak el. A szigetországi ateisták és agnosztikusok prominens szervezete, a brit humanista egyesület üdvözölte a döntést, és a nem vallásos emberek érdekvédelmének fontosságát hangsúlyozta, amit állítása szerint az általában csak a keresztények jogainak megóvására törekvő nyugati kormányok gyakran figyelmen kívül hagynak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.