Selyemzsinór Westerwellének
– Rengeteg pozitív lehetőség rejlik benne – mondta az FDP elnöki tisztét betöltő Rösler a Spiegel Online-nak Westerwelléről, akire jó ideje folyamatosan és több oldalról „tüzelnek”. Bár Angela Merkel kancellár is kiállt mellette, megfigyelők szerint csak idő kérdése, hogy a szabaddemokraták volt első embere mikor távozik a német külügy éléről. A selyemzsinórt már megkapta, mivel Rösler egyértelművé tette: a döntő szót viszont a pártelnök, vagyis ő mondja ki a szabaddemokraták „vadászterületének” tekintett német diplomáciában.
A külügyminisztert elsősorban Líbia-politikája miatt bírálják. Westerwelle nem volt hajlandó a Kadhafi-rezsim elleni szankcióknál messzebb menni. Így kihátrált a francia-brit kezdeményezésre indított nyugati katonai akcióból is. A liberális politikus azt gondolta: a háborús kalandból való kimaradással majd pluszpontokat gyűjt a pacifista német közvéleményben. Ahogy azt az Irak elleni 2003-as amerikai-brit invázió idején Gerhard Schröder kancellár tette. A szociáldemokrata politikus esetében a háború-ellenes retorika bejött, főleg a karizmatikus Schröder népszerűsége miatt. Westerwellének viszont nincs karizmája,s pökhendi stílusa sem teszi széles körben népszerűvé.
A 49 éves Westerwelle történelmi érdeme, hogy irányításával az FDP a 2009-es Bundestag-választáson több mint 14 százalékot szerzett, s a párt jó tíz éves kihagyás után ismét kormányra került. A német liberálisok emelkedése innentől fogva – rossz politikai döntések sora, például az adócsökkentéshez való makacs ragaszkodás miatt – zuhanásba ment át. Jelenleg öt százalék körül ingadoznak. Westerwellének az alkancellári posztról is le kellett mondania a 38 éves Rösler javára.
Az FDP vezetője ugyan kijelentette, hogy együtt akar működni Westerwellével, az elől azonban kitért, hogy garanciát adjon korábbi mentorának a külügyminiszteri székre. – Azon dolgozunk, hogy 2013-on túl is kormányon maradjunk – nyilatkozta a német gazdasági tárcát irányító Rösler. A parlamenti küszöb szélén ingadozva nem kis feladat.