Megy a kakasviadal Sarkozy után is
Kiújult a Nicolas Sarkozy megüresedett helyéért folytatott harc a francia Népi Mozgalom Uniójának (UMP) elnökjelöltjei között, miután a volt köztársasági elnök nyomására előző este megszületett kompromisszumos megállapodás feltételeiben a riválisoknak nem sikerült megegyezniük.
Jean-Francois Copé pártfőtitkár egy szerda reggeli rádióműsorban „casus bellinek” nevezte, hogy Francois Fillon volt miniszterelnök kedden este annak ellenére megalakította önálló nemzetgyűlési frakcióját, hogy a felek megállapodtak: referendumon kérdezik meg a párttagokat arról, hogy megismételjék-e az elnökválasztást. A magát elnöknek tekintő Copé szerint ezek után nem adottak a feltételek a szavazás megtartásához. Fillon jelezte, hogy az új parlamenti csoportot azonnal feloszlatja, amint a referendumot egy párton kívüli független testület felügyeletével megszervezi a pártvezetés. Copé szerint ezzel a volt miniszterelnök minden határt átlépett. A főtitkár ultimátumként szabta meg a dezertőrök visszatérését a frakcióba.
A jobbközép párt november 18-án tartotta elnökválasztását, amelyen most először a teljes párttagság részt vehetett. A szoros eredményt követően mindkét jelölt magát tartja győztesnek, és csalással vádolja riválisát. Az UMP parlamenti képviselői szerdán már a kamerák előtt sem tagadták, hogy az aktivisták és a közvélemény után most már nekik is elegük van a vezetőik vitájából, mert az egész ország rajtuk röhög - mondta felháborodottan Benoist Apparu volt várospolitikai államtitkár a France 2 közszolgálati televízió híradójában. Mintegy ötven olyan UMP-s képviselő, aki egyik táborhoz sem tartozik, írásban szólította fel Copét és Fillont, hogy egyezzen meg végre.
Najat Vallaud-Belkacem kormányszóvivő szerint az UMP vezetői közötti harc „lesújtó” a francia demokráciára nézve. „Mindannyiunknak rontja az imázsát az, amit politikustársaink művelnek, még akkor is, ha nem egy oldalhoz tartozunk" - hangsúlyozta a kormányszóvivő.
Az UMP vezetői posztjáért folytatott harc igazi tétje az, hogy ki lesz a jobboldal jelöltje a következő, 2017-es elnökválasztáson. Ahhoz ugyanis a legnagyobb ellenzéki párt elnöki posztja jelentheti a legjobb ugródeszkát. A két vezető személyes csatáján kívül a párt jövőbeni irányvonala is kérdéses. A szélsőjobboldal felé "gátlásoktól és tabuktól mentes" újfajta jobboldali politikát hirdető 48 éves Copé az előző elnökválasztási kampányban Sarkozy által kezdeményezett stratégiát kívánja követni. A Le Point című jobboldali hetilap szerint „a másik kamikaze”, az 58 éves Fillon a riválisánál visszafogottabb és centristább képet alakított ki magáról, de környezete szerint „bárkit képes egy pillanat alatt felfalni”.