Megviselik a brit gazdaságot a munkaszüneti napok

Alaposan elrontotta az ünneplők hangulatát a Gazdasági és Üzleti Kutatóintézet felmérése.

Angliában és Walesben ebben az évben kilenc munkaszüneti napot élvezhetnek a dolgozók. Egy nappal többet a szokásosnál, II. Erzsébet gyémántjubileumának alkalmából ugyanis június 5-ét is „bank holidaynek” nyilvánították. Ilyenkor a kiskereskedelmi egységek túlnyomó része várja ugyan a fogyasztókat, ám a pénzügyi szektor, a termelő- és építőipar, az állami hivatalok zárva tartanak.

II. Erzsébet a húsvét vasármapi mise után windsori Szent György-kápolnánál. Ünnep naponta mínusz kétmilliárdért
Britain's Queen Elizabeth II leaves St George's Chapel in Windsor Castle after attending an Easter Matins Service, in Windsor, England, Sunday, April 8, 2012. REUTERS/Pool/Leon Neal (BRITAIN - Tags: ENTERTAINMENT ROYALS)

Az egyik ismert brit agytröszt, a Centre for Economics and Business Research (CEBR, Gazdasági és Üzleti Kutatóintézet) frissen közzétett felmérése szerint minden munkaszüneti nap kétmilliárd font veszteséget jelent a brit gazdaság számára, azaz ezt az évet figyelembe véve, 18 milliárd font lenne megtakarítható. A BBC Breakfast reggeli hírmagazinban meginterjúvolt Douglas McWilliams, az intézet alapítója szerint a gazdasági élet közel felét sújtja a gyárak, irodák, bankok zárva tartása, igaz, a vendéglátó- és a szórakoztatóipar, a turistaattrakciók jelentős nyereségre tesznek szert a munkaszüneti napokon. A kiesést csak növeli, hogy az emberek „veszítenek a lendületükből”, különösen, amikor a szünnapok olyan közel esnek egymáshoz, mint idén, amikor nagypéntek és a gyémántjubileumi „ajándék” között a hétvégéken kívül összesen öt napot pihenhetnek a dolgozók. McWilliams tartózkodott attól, hogy a munkaszüneti napok eltörlésére tegyen javaslatot, kifejtette viszont, hogy jobban el kellene osztani őket, hiszen az év második felére karácsonyon kívül csak egy munkaszüneti nap esik.

A BBC online hírszolgálatához húsvét hétfő délutánjára több mint másfél ezer hozzászólás érkezett, amelyek többsége elégedetlenségét fejezte ki a kutatók következtetéseivel kapcsolatban. A kommentálók emlékeztettek arra, hogy a brit dolgozók munkanapjai közismerten hosszúak, ráadásul a nagy távolságok miatt korán indulnak el otthonról, és későn térnek haza. Az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Kanadában, Spanyolországban, Portugáliában, Kínában, Japánban és számos más országban is több a munkaszüneti nap, köztük az egyházi ünnep.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.