Megvédi Ferenc pápát Jálics atya
Jálics Ferenc, a magyar származású jezsuita szerzetes – akit az argentin katonai diktatúra idején 1976-ban öt hónapig a haditengerészet főiskolájának titkos börtönében tartottak – újabb nyilatkozatában immár egyértelműen azt állítja, hogy nem Jorge Mario Bergoglio akkori jezsuita rendfőnök jelentette fel őt és szerzetestársát, Orlando Yoriót. A németországi jezsuiták által kiadott nyilatkozatban a 86 éves Jálics utal arra, hogy egyesek félreérthették Ferenc pápa megválasztását követő, egy héttel ezelőtti kijelentését, miszerint „nem tud állást foglalni Bergoglio szerepéről a diktatúra idején”. Pedig már akkor világossá tette, hogy „megbékült”, miután sok év elteltével aztán együtt misézett Begoglióval, s akkor össze is ölelkeztek. – Megelőzően azt hittük, hogy egy feljelentés áldozatai voltunk. Ám a kilencvenes évek végén több beszélgetés révén arra a következtetésre jutottam, hogy ez a feltételezés megalapozatlan volt. Hamis fenntartani, hogy elrablásunk Bergoglio atya kezdeményezésére történt – mondja most egyes számban Jálics. Egykori cellatársa ugyanis 2000-ben bekövetkezett haláláig a jezsuita rendfőnököt tette felelőssé, hogy a katonai junta pribékjei kezére kerültek.
A vatikáni szóvivő határozott hangnemben utasította vissza azokat a vádaskodásokat, hogy a pápává választott Bergoglio bármiféle módon érintett lett volna a diktatúra emberjogi vétségeiben. Federico Lombardi az „antiklerikális baloldal egyházellenes támadásának” tulajdonította a sajtóbeli spekulációkat. A Vatikán segítségére sietett az argentin El Clarin újság, amely felidézte: 2010 novemberében, akkor már Buenos Aires püspökeként Bergoglio bíróság előtt mondta el, hogy a katonai junta idején a két elfogott szerzetes megmentéséért közvetlenül Jorge Videla diktátorhoz és Emilio Masserához, a haditengerészet akkori főnökéhez fordult.
Az akkor készült bírósági felvétel szerint Bergoglio visszaemlékezett arra is, hogy figyelmeztette Jalicsot és Yoriót: „bizonyos szektorok” rossz szemmel nézik, hogy a szegénynegyedben tevékenykednek.
Az új pápa elleni kampányban a fő „bűnös” alighanem a Pagina 12 baloldali peronista napilap, és személy szerint Horacio Verbitsky oknyomozó újságíró, aki már évekkel ezelőtt, amikor Bergoglio püspök volt, feszegette a témát. Verbitsky a diktatúra idején állítólag közel állt a Montoneros gerillaszervezethez, s utólag az egész egyházi hierarchiát felelőssé tette, hogy nem merték felemelni szavukat 30 ezer ember megölése ellen. Most nem csupán „felmelegítette” Jálics esetét, hanem a napokban újabb dokumentumot is prezentált, eszerint az 1978 óta Németországban élő jezsuita argentin útlevelének meghosszabbításához írt kérelmét Bergoglio támogatóan aláírta. Ám a külügyminisztériumban megőrzött irat szerint a levelet átadó egyházi személy világossá tette, hogy Bergoglio valójában nem kívánja az útlevél meghosszabbítását.
Vannak más rejtélyek is
A Pagina 12 a napokban „leporolta” a La Riojában megölt Carlos Dios Murias és a francia származású Gabriel Longueville szerzetesek ügyét is. A történet Jálicsékéhez hasonlít, azzal a különbséggel, hogy a junta fegyveresei által elhurcolt két szerzetes holttestét később a vasúti sín mellett találták meg. Majd a haláluk dokumentációját szállító Enrique Angelelli püspök rejtélyes autóbalesetben vesztette életét. A cikk felidézi, hogy az utólagos per során a bíróság az ítélet indoklásakor felhívta a figyelmet arra az általános nézetre, miszerint az argentin egyházi hierarchia többségében közömbösen vett tudomást az emberi jogok súlyos megsértéséről, olyan esetekben is, amikor pedig szerzetesek avagy papok voltak az áldozatok.