Megvan Sarkozy utódja
Az eddigi főtitkár a párttagok szavazatának 50,03 százalékával lett Nicolas Sarkozy utóda a pártelnöki székben, Francois Fillon volt kormányfővel szemben, aki mindössze 98 szavazattal kapott kevesebbet riválisánál.
Vasárnap este botrányba fulladt a választás, miután mindkét jelölt önmagát kiáltotta ki győztesnek, majd csalással vádolta meg a másik tábort. Az ellenőrző bizottság ezért többször is újraszámolta a 650 körzetben leadott szavazatokat, mielőtt kihirdette a hivatalos végeredményt.
- Nicolas Sarkozy (volt köztársasági elnökre) gondolok. És Jacques Chirac (azt megelőző államfő) kapcsán még személyesebb gondolataim vannak - mondta az eredmény bejelentését követően Copé az UMP párizsi székházában. Hozzátette: - Felhívtam Francois Fillont és azt kértem tőle, hogy csatlakozzon. Tárt karokkal várom.
A volt miniszterelnök közölte, "tudomásul veszi" az eredményt. - A választáson tapasztalt számos szabálytalanságon kívül az is elképeszt ma este, hogy a politikai táborunk megosztottsága egyértelmű. Politikai és morális értelemben is. Ennek csökkentését és meghaladását tekintem mostantól a célomnak - mondta Fillon.
A visszafogottabb és a párton belül centristább imázzsal rendelkező Fillonnal szemben médiasztárnak számító Copé nyíltan azt az álláspontot képviseli, hogy a jobboldalnak "gátlásoktól és tabuktól mentesen" nyitnia kell a valós problémákat felvető szélsőjobboldali szavazók felé. Egyértelműen átvette az előző elnökválasztási kampányból Sarkozy témáit és stratégiáját, akit politikai példaképének tekint. Tabudöntögető kijelentései közül a legutóbbi "a fehérellenes rasszizmus" volt, szerinte ugyanis a fehérbőrű franciák gyakran válnak a színes bőrű honfitársaik rasszista megjegyzéseinek célpontjává.
Copé korábban azt is jelezte: ha Sarkozy visszatér a politikai életbe, átadja neki helyét a 2017-es elnökválasztási kampányban. Egy közelmúltban közzétett felmérés szerint az UMP szimpatizánsainak kétharmada azt reméli, hogy Sarkozy visszatér és öt év múlva ő lesz ismét a jobboldal jelöltje az elnökválasztáson.
Copé Sarkozyhoz hasonlóan bevándorló családban született, s Párizs egyik elegáns negyedében orvoscsaládban nőtt fel. "Vallását nem gyakorló zsidónak" tartja magát, gyakran szokta hangoztatni, hogy apai ágon román nagyapja a húszas években az antiszemita üldöztetések elől menekült el, anyai ágon pedig az egykoron Franciaországhoz tartozó Algériában élt francia-zsidó családból származik. A francia elitképző, az ENA elvégzése után több minisztériumban is dolgozott, 29 évesen a Párizs környéki Meaux polgármesterének választották. 2002 és 2005 között Jacques Chirac kormányának tagja volt különböző posztokon, Sarkozy pedig 2007-es elnökké választása után rábízta a nemzetgyűlési frakció, majd a jobbközép párt vezetését.