Megvan, ki hívja ki Sarkozyt
A szocialista elnök-előválasztás második fordulójában Hollande 56, riválisa, Martine Aubry pártelnök 44 százalékot szerzett, ami azt jelenti, hogy a valószínűleg jövő májusban tartandó megméretésen Hollande indulhat az államfői székért. Maga Sarkozy hivatalosan még nem tett bejelentést indulási szándékáról.
Hollande a francia szocialista párt (PS) egyik legbefolyásosabb és legnépszerűbb alakja, aki a hetvenes évektől egészen 2007-ig élettársa volt Sarkozy előző kihívójának, Segolene Royalnak. (Royal nemrég jelentette be, 2012-ben beszáll a PS elnöki tisztéért folyó versenybe.) Felmérések szerint ha az elnökválasztásra most kerülne sor, Hollande könnyedén legyőzné Sarkozyt. Mostani diadalát előrevetítette, hogy a két héttel ezelőtti első fordulóban kiesett négy jelölt mindegyike az ő támogatására szólította fel szavazóit. Vereségét elismerve Aubry azt mondta, a következő hónapokban „mindent megtesz” azért, hogy jövőre Hollande legyen Franciaország elnöke.
Az 57 éves Hollande azt nyilatkozta, hogy az eredményben kifejezett többség csak az első lépés egy rendkívül nehéz úton. – Tisztában vagyok az előttem tornyosuló feladat súlyával, s meg akarok felelni azon franciák elvárásainak, akiknek elegük van Nicolas Sarkozy és az általa vezetett jobboldal politikájából – hangoztatta ujjongó hívei előtt a PS korábbi első titkára. Összefogásra szólított fel, ugyanezt tették a francia szocialisták más vezető személyiségei is – függetlenül attól, hogy mostanáig kit támogattak
Az újdonsült államfőjelölthez hasonlóan más vezető szocialista politikusok – a Twitteren küldött üzeneteikben is – hatalmas demokratikus sikernek nevezték az előválasztást. – Ez nem egyedi eset. Visszafordíthatatlan folyamatról van szó, amelyik minden pártban előbb-utóbb meghonosodik – hangoztatta Hollande. A francia sajtó szerint a tömeges érdeklődés láttán az Élysée-palotáért újrainduló konzervatív államfő mögött felsorakozó UMP szintén hasonló előválasztást fontolgat – igaz, csak 2017-ben. Ez a első olyan alkalom, hogy Franciaországban amerikai stílusú előválasztást rendeztek. A második fordulóban mintegy 2,7 millió szavazó vet részt.
Megfigyelők Hollande-ról azt mondják, hogy konszenzuskereső, barátságos figura, akit nehéz nem kedvelni, kérdés azonban, hogy meg tudja-e szilárdítani támogatottságát, és az is, hogyan viselkedik majd a nem éppen kifinomultságáról ismert elnökválasztási kampányban. Ez utóbbi már csak azért is, mert soha nem viselt miniszteri tisztséget. Igaz, Barack Obama sem – jegyezte meg kommentárjában a BBC párizsi tudósítója.