Megvan Mona Lisa húga
A szóban forgó mű hozzávetőleg tíz évvel fiatalabban ábrázolja Giocondát, mint a párizsi Louvre-ban őrzött változat. A genfi kép valamivel nagyobb méretű, mint a párizsi Mona Lisa és a szerző nem fára, hanem vászonra festette. Színei is valamivel élénkebbek, mint a későbbi alkotásé.
Amikor a festményt tavaly bemutatták Svájcban, a legtöbb megszólaló Leonardo-szakértő először erős kétségeit hangoztatta az eredetiséget illetően – szinte általános vélemény szerint a "genfi Gioconda" legfeljebb egyike lehet a Mona Lisa többszáz ismert másolatának. Ezek közül a legrégebbi már 1666-ban a spanyol királyi képtár állományába tartozott és nemrégiben néhány hónapig a Louvre-ban is látható volt az "igazi Mona Lisa" szomszédságában.
Feldmann bejelentése természetesen nem oszlatja el végleg a genfi Mona Lisát övező kételyeket. Az mindenesetre ezeket nagymértékben enyhíti, hogy ezúttal neves szakemberek álltak ki a mű eredetiségét illetően. Giovanni Lomazzo olasz reneszánsz-kutató emlékeztetett rá, hogy egy 1584-bő származó dokumentum szerint a Mona Lisa két változatban létezik.
A most felbukkant verziót 1962-ben vásárolta Henry Pulitzer amerikai műgyűjtő, aki az Amerikában újságíró-díjat alapító, Magyarországról elszármazott Joseph Pulitzer unokatestvére volt. Henry Pulitzer haláláig Leonardo művének vélte szerzeményét és évtizedeken át egy svájci banktrezorban őrizte. Halála után felesége birtokába került a kép, majd pedig 2003-tól a Mona Lisa Foundation őrizte a festményt.