Megvan az új román kormánynévsor

Az új kormány átlagéletkora negyven év körül jár, sokan maradnak eddigi helyükön, köztük a magyar politikusok is. A tárcák várományosait ma hallgatják meg, a bukaresti parlament holnap szavaz a kormánynévsorról.

A miniszterelnök-jelölt, Mihai Razvan Ungureanu délben ismertette a kormánynévsort. A kabinet átlagéletkora negyven év körül lesz. A távozó kabinetből nyolcan szerepet kapnak az új, 17 tagú kormányban is. Köztük van az RMDSZ négy képviselője, akik a hétfőn lemondott Emil Boc kormányában is miniszterek voltak. A helyén marad Markó Béla miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ korábbi elnöke, Kelemen Hunor művelődési, Borbély László környezetvédelmi és Ritli László egészségügyi miniszter.

– A politikában nincsenek garanciák, csak megegyezés és adott szó van. Mi be szoktuk tartani a szavunkat, és reméljük, hogy mások is betartják – válaszolta Kelemen Hunor kérdésünkre, hogy mit vár az új kabinettől. Az RMDSZ ugyanis számos konkrét feltételhez kötötte Mihai Razvan Ungureanu kormányának támogatását. Az egyik ilyen kikötés a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar tagozatának a létrehozása, amely hónapok óta húzódik az egyetem román többségű szenátusának ellenállása miatt. A leköszönő Boc-kormány adós maradt a megoldással. – Több opció is van, végső esetben elképzelhető, hogy kormányhatározattal hozzuk létre a magyar tagozatot – mondta ezzel kapcsolatban az RDMSZ elnöke.

A szövetség fontosnak tartja ugyanakkor, hogy minden állampolgár lássa, az elmúlt másfél évben megtett gazdasági erőfeszítések eredményekre vezettek. Bekerül a kormányprogramba a közalkalmazottak bérének emelése – amennyiben az első negyedév végén a gazdaság ezt lehetővé teszi –, a család és a gyermekvállalás támogatása, az infrastrukturális fejlesztések folytatása, elsősorban az észak-erdélyi autópálya, amelynek építése tavaly óta szünetel.

A volt szocialista és liberális honatyákat tömörítő Románia Haladásáért Országos Szövetség (UNPR) két minisztere is újabb mandátumot kap: Gabriel Oprea a védelmi, Cristian Diaconescu a külügyi tárcát vezeti. Két pártfüggetlen, Catalin Predoiu és Leonard Orban az igazságügyi, illetőleg az európai ügyekért felelős minisztériumot irányítja a továbbiakban is. A koalíció fő erejét képező Demokrata Liberális Párt (PDL) valamennyi jelöltje először jut kormányzati szerephez, ám megfigyelők szerint legtöbbjük nem több, mint „kirakatember”, akiket a háttérből a régi gárda irányít majd. 

Az utolsó pillanatig lebegtetett gazdasági miniszteri posztra eredetileg Andreea Paul Vass, a távozó miniszterelnök gazdasági tanácsadója került volna. Ő azonban kénytelen volt visszalépni, miután a sajtóban felmerült a gyanú, hogy visszaélt pozíciójával, ahogy Szilágy megyében élő, a helyi politikában érdekelt családja is. Az új jelölt egy névtelen parlamenti képviselő, Lucian Bode, akiről a sajtó azonnal kiszúrta, hogy földije Vassnak, vagyis a jelölése aligha lehet véletlen.

Gyanítják ugyanakkor, hogy a szállítási minisztériumot a továbbiakban is a leköszönő (egyébként Brüsszelben is megbecsült) Anca Boagiu vezeti az államtitkárból tárcavezetővé előléptetett Alexandru Nazare helyett.

A mezőgazdasági tárcánál sem várható érdemi változás. Valeriu Tabara, a génmódosított termékek bevallott támogatója helyét a 44 éves Stelian Fuia veszi át, aki a világ vezető biotechnológiai cégének számító Monsato értékesítési igazgatója volt Romániában, még mielőtt 2010 szeptemberében a képviselőház agrárbizottságának az élére került volna.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.