Ő lehet Cameron utódja
Fölényesen nyerte a brit konzervatív párt elnökválasztásának első fordulóját Theresa May belügyminiszter. A 329 képviselőből 165-en támogatták a politikust, aki hat éve az ország belügyminisztere. A brit kormánypárt elnököt és miniszterelnököt keres, miután David Cameron a Brexit-szavazás nyomán lemondott tisztségéről. A szavazás három fordulóból áll, amelynek végén két nevet terjesztenek a párt 150 ezer fős tagsága elé. A konzervatívok 2005 óta most először választanak vezetőt. Szeptember 9-én hirdetnek eredményt.
Theresa May Reuters |
Az első forduló négyre szűkítette le a mezőnyt. May utána sorban a Brexit-kampányban üstökösként feltűnt sztár, Andrea Leadsom következik 66 szavazattal. A Brexit-párti Michael Gove igazságügy-miniszter 48 vokssal zárta az első próbatételt. Stephen Crabb szociális és nyugdíjügyi miniszter 34 szavazatot kapott. A következő fordulót csütörtökön rendezik.
David Cameronnal ellentétben, aki egy órával a népszavazás eredményhirdetése után lemondott tisztségéről, Jeremy Corbyn munkáspárti vezető kétségbeesetten ragaszkodik pozíciójához, noha a parlamenti frakció kihátrált mögüle. Helyettese, Tom Watson kedden a Corbynt támogató szakszervezetek főnökeivel próbált dűlőre jutni, hogy meggyőzze őket a centrumtól balra elhelyezkedő pártvezető alkalmatlanságáról.
Eközben a parlament külügyi bizottságában a Brexit-tárgyalásokkal megbízott miniszter, Oliver Letwin megerősítette, hogy az alsóháznak nem kell megszavaznia a kilépéshez szükséges 50. cikkely aktiválását, miután ez a miniszterelnök hatásköre. Eddig heves vita folyt arról, ezt a lépést ki teheti meg.
Mark Carney angol jegybankelnök kedden ismertetett pénzügyi stabilitási jelentése pedig azt bizonyítja, hogy a pénzpiacokon folytatódik a bizonytalanság. Alaposan megsínylette a Brexitet a font értéke, az államkötvények hozama és a tőzsdén jegyzett vállalatok, különösen a brit bankok részvényárfolyama is.