Megúszta a hágai börtönt a volt macedón belügyminiszter
A volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló törvényszék Hágában kimondott másodfokú ítéletében elutasította az ügyészség fellebbezését, és továbbra sem találta megalapozottnak a vádakat, hogy a korábbi miniszter felelős egy albán többségű macedóniai falu ellen 2001-ben végrehajtott rajtaütésért. Az említett támadás során hét helyi lakost megöltek, tucatnyi házat leromboltak, és a vád szerint több mint száz emberrel szemben kíméletlen bánásmódot alkalmaztak.
Az ügyészek szerint a volt belügyminiszter ellenőrzése alatt állt a rendőrség, emellett egyértelműen tudomása volt az akció lefolyásáról. A bírák azonban megerősítették azt az első fokon is kimondott állásfoglalást, hogy a támadásért a volt miniszter nem tehető közvetlenül felelőssé. Elutasították az ügyészség azon érvelését is, hogy Boskovszki mulasztott, amikor ténylegesen felelős beosztottjait később nem büntette meg kellő szigorral.
Fenntartotta viszont a törvényszék a társvádlott, Johan Tarculovszki egykori kommandóparancsnok 12 éves büntetését ugyanebben az ügyben. A Tarculovszki vezette Lavovi (Oroszlánok) alakulat rohanta le a Szkopje közelében fekvő falut, miután a közelben aknára futott egy terepjáró, a macedón különleges belügyi erők hat tagjának halálát okozva. Az események azokban a hónapokban játszódtak le, amikor a macedón fegyveres erők harcokat vívtak a helyi albán kisebbség jogainak bővítését zászlajukra tűző albán gerillákkal. Boskovszkin és Tarculovszkin kívül a törvényszéknek nem volt macedón vádlottja, így a kommandóparancsnok marad az egyetlen hágai elítélt ebből a volt jugoszláv köztársaságból. Boskovszkiékat hazájukban sokan nemzeti hősként tisztelik, a szerdai felmentő ítéletet is több tucatnyi macedón Hágában követte végig és látványos üdvrivalgással fogadta. A volt miniszter indult a tavalyi macedóniai elnökválasztáson is, de alulmaradt a posztot ma is betöltő Gjorge Ivanovval szemben.
Az ítélethirdetés alkalmából a Nemzetközi Törvényszék mérleget vont önnön eddigi tevékenységéről is. Emlékeztetett, hogy a volt Jugoszlávia területéről összesen 161 ember ellen emeltek vádat. Ebből 123 eljárás már befejeződött, 25 per folyamatban (ebből 11 már a másodfokú ítélkezési szakaszban) van, 13 pedig kezdés előtt. Utóbbiak közé tartozik a még mindig szabadlábon bujkáló két vádlott, a volt boszniai szerb katonai vezető Ratko Mladic és az egykori horvátországi szerb politikai vezető Goran Hadzic pere.