Megúszná a halálbüntetést az ámokfutó amerikai katona
Kész bűnösnek vallani magát Robert Bales, az az amerikai őrmester, aki tavaly márciusban afganisztáni szolgálata alatt, ámokfutása során 16 civilt ölt meg – jelentette be a férfi ügyvédje. John Henry Browne szerint Bales először június 5-én, a Seattle-től délre fekvő Lewis-McChord támaszponton jelenik meg a törvény előtt, ahol több rendbeli előre megfontolt gyilkosság vádja várja. Azzal, hogy bűnösnek vallja magát, az őrmester a halálbüntetést kerüli el.
Bales ámokfutása az afganisztáni háború egyik legvéresebb atrocitása volt, amelynek vétlen polgári személyek estek áldozatul. Az őrmester egyszer az éj leple alatt elhagyta a kandahári Zangabádban támaszpontját, Camp Belambayt, és két környékbeli faluban a házakba betörve hatalmas vérengzést rendezett. Ámokfutása egyik helyszínén, Nadzsíban egyik házában 11 embert – egy család szinte minden tagját – lemészárolt. Áldozatai között kilenc gyermek és három nő volt. Legtöbbjüket egy-egy fejlövéssel ölte meg, a holttestek egy részét pedig halomba hordta és felgyújtotta.
Ami az indítékot illeti, Bales minden valószínűség szerint egyszerűen bekattant. Egy, a New York Timesnak tavaly névtelenül nyilatkozó amerikai katonai illetékes szerint a gyilkosságsorozathoz „a stressz, az alkohol és otthoni családi problémák kombinációja” vezethetett. „Egyszerűen bekattanhatott” – vélte a forrás. A tanúk szerint Bales „nagyon erős házasságban” élt, jó férj és apa volt, miként a fegyveres erők elkötelezett tagja. Az őrmester feleségét és két kiskorú gyerekét egyébként biztonsági megfontolásokra hivatkozva egy katonai táborba vitték. Bales 2001-ben lépett be a hadseregbe. Mesterlövészi kiképzést kapott, majd tisztképzőn is túljutott, s járt „harctéri életmentő” kurzusra is. 2003-tól 2010-ig három küldetésben összesen 37 hónapot szolgált Irakban. Amerikai lapértesülések szerint Irakban egyszer a lába sérült meg, a harmadik kiküldetésekor pedig aknára futott a járműve, ő pedig fejsérülést szenvedett.
Bales állítólag részegen indult az ámokfutásra, és bár korábban azt állította, alig emlékszik valamire, az ügyvédje szerint a törvény előtt a részletekbe menően elmondja majd, mi történt. A bíró ennek függvényében dönti el, elfogadja-e a beismerő vallomást. Ha igen, és az őrmestert nem ítélik halálra, az borítékolhatóan hatalmas felzúdulást fog kiváltani Afganisztánban, ahonnan az ámokfutás után Balest azonnal kimenekítették, és ahol azóta is a fejét követelik. A lemészárolt család egyik tagja áprilisban azt mondta, száz amerikai katonát fognak megölni bosszúból, ha Bales az Egyesült Államokban netán megúszná halálbüntetés nélkül.
Az ámokfutás mélypontra süllyesztette a bagrami Korán-égetések miatt amúgy is hűvös amerikai-afgán viszonyt. Bales miatt Barack Obama amerikai elnök telefonon bocsánatot kért afgán kollégájától, Hamid Karzaitól, a vérengzés után tartott tüntetéshullám pedig ideiglenesen minden hadművelet felfüggesztésére kényszerítette az amerikaiakat.