Megtorlástól féltik az ellenzéket Kínában

Chen Guangcheng menekülése letartóztatási hullámhoz vezetett az elmúlt néhány napban.

Több ellenzéki személyiséget letartóztattak, másoknak pedig nyoma veszett Kínában, nem sokkal azután, hogy az ismert ellenzéki személyiség, Chen Guangcheng megszökött házi őrizetéből és az amerikai nagykövetségen keresett menedéket – írja a BBC.

Az amerikai nagykövetség épülete Pekingben. Hillary Clintonnak lesz miről tárgyalnia
An overview of the U.S. embassy is pictured in Beijing April 29, 2012. When Hillary Clinton made her first trip abroad as secretary of state, she boldly said the United States could not let human rights disputes get in the way of working with China on global challenges. Now that the blind Chinese dissident Chen Guangcheng is under U.S. protection in Beijing, according to a U.S.-based rights group, the United States will find out if China has made the same calculation. REUTERS/Jason Lee (CHINA - Tags: POLITICS CRIME LAW)

Chen több hónapnyi tervezgetés után a múlt héten szökött meg házi őrizetéből a Shandong tartománybeli Linyiben. Az egyik legnagyobb nevű ellenzéki személyiségről van szó, aki azzal vált ismertté, hogy feltárta, a helyi hatóságok több ezer nőt kényszerítettek abortuszra vagy sterilizáltak az egy gyerek politika jegyében. Házi őrizetre Chent családjával együtt 2010-ben ítélték: az egyébként vak férfinek ellenzékiek egész hálózata segített a menekülésben, amely a háza köré emelt biztonsági fal megmászásából és abból a pár száz kilométeres autóútból állt, amely Pekingig tartott. Itt, a fővárosban először társainál húzta meg magát, majd az amerikai nagykövetségre menekült. Felesége és hatéves kislánya házi őrizetben maradt, sofőrjét, He Peirongot Nanjingban kapták el. A szökés miatt kihallgatták Hu Jiát, egy másik ellenzéki személyiséget is, aki állítása szerint találkozott az éppen menekülőben lévő Chennel.

Azt, hogy Chen az amerikai nagykövetségen lenne, washingtoni körökben hivatalosan egyelőre nem kommentálják, de az Egyesült Államok a legmagasabb szinteken is követelte már a házi őrizet a feloldását. (Az Amnesty International szerint Chen a „lelkiismeret foglya”, akinek meghurcolása egy „szégyenteljes családregény”.) Hillary Clinton külügyminiszter éppen a héten látogat el Kínába, és igen valószínű, hogy az ellenzéki személyiség menekülése a megbeszélések fő, feszültségekkel terhes témájává lép elő.

Az autodidakta ügyvédként tevékenykedő, gyerekkora óta vak Chen először akkor hívta fel magára a figyelmet, amikor 2005-ben az abortuszon átesett vagy sterilizált nők nevében pert indított a helyi hatóságok ellen – nem mellesleg úgy, hogy 23 éves koráig, 1994-ig állítólag analfabéta volt. A házi őrizetben töltött másfél év alatt többször panaszolta, hogy őrei őt is és feleségét is módszeresen bántalmazzák. Ha valóban az amerikai nagykövetségen van, az egy másik ellenzéki személyiség menekülésének a történetét idézi fel: az asztrofizikus egyetemi professzor, Fang Lizhi 1989-ben szintén az amerikai nagykövetségre szökött, és 13 hónapon át ott is maradt, mielőtt Peking belement volna abba, hogy az Egyesült Államokba vigyék. Fang Lizhi soha nem térhetett haza: Tucsonban halt meg idén áprilisban.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.