Megszűnik Mexikóban a kőolajkitermelés állami monopóliuma
Mint Pena Nieto az ünnepélyes ceremónián bejelentette, Mexikó energiaügyi minisztere még ezen a héten ismerteti azokat az olajelőfordulásokat, ahol a Pemex állami olajvállalaton kívül a külföldi és a magáncégek is kitermelésbe kezdhetnek a jövő évben a tenderezés eredményeként.
Mexikó a világ 15-ik gazdasági hatalma, a mostani energetikai reform véget vet a két állami óriáscég, a mintegy 150 ezer munkást foglalkoztató Pemex és a CFE rövidítésű elektromos társaság monopóliumának.
A nagy nemzetközi olajtársaságok, mint a Royal Dutch Shell és az ExxonMobil végig követte a több mint fél évig tartó törvényhozási ciklust, miután még tavaly decemberben Pena Nieto kormányának kezdeményezésére módosították az alkotmánynak azt a még 1938-ból származó cikkelyét, amely nemzeti tulajdonnak nyilvánította a kőolaj és földgázkincset, megtiltva a külföldi befektetéseket.
A reformot azt tette szükségessé, hogy Mexikó olaj-és földgázkitermelése az utóbbi évtizedben folyamatosan csökkent, mert a Pemex nem rendelkezik a mélytengeri olajfúrásokhoz megfelelő technológiával.
– Ismételten megerősítjük, hogy az energiareform megőrzi és biztosítja a nemzet tulajdonlását a Petróleos Mexicanos (PEMEX) a Szövetségi Villamossági Bizottság (Comisión Federal de Electricidad- CFE), a földalatti szénhidrogének és az olajból származó jövedelmek felett - hangsúlyozta az elnök. Megjegyezte: „Ezzel a reformmal, ki tudjuk termelni a kőolajat a mélyvízi területekről, és jobban ki tudjuk használni a temérdek palagáz tartalékokat, hogy olyan gázhoz jussunk, amellyel olcsóbb elektromos áramot tudunk termelni. Ennek következtében Mexikó csökkenteni fogja a külföldtől való függését és biztosítani fogja energiabiztonságát".