Megszűnhet több magyar kisiskola Szlovákiában
Közös nyilatkozatban tiltakoztak a Híd, az MKP, a Csemadok, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének, valamint a felvidéki magyar civil szervezeteknek a vezetői a kisiskolák tervezett összevonása, illetve megszüntetése ellen.
„Megengedhetetlennek tartjuk, hogy a demokratikus rendszer fontos vívmányát, az önkormányzatiság elvét felrúgva, a helyi közösségek igényeit és az önkormányzatok véleményét figyelmen kívül hagyva igyekeznek utat törni olyan, nem rendszerszintű technokrata döntésnek, amely súlyos következményekkel járhat“ - hangsúlyozzák csütörtöki állásfoglalásukban.
A.Szabó László, a Magyar Közösség Pártjának szakpolitikusa lapunknak nyilatkozva kifejtette, hogy a tervezett intézkedés az országos átlaghoz képest súlyosabban érintené a magyar tannyelvű oktatási intézményeket, amelyek jelentős része falvakban működik.
Érsek Árpád pedig rámutatott: - Ahol megszűnik az iskola, ott visszaszorul vagy teljesen megszűnik a helyi kulturális élet, s fokozatosan elnéptelenedik a település is. Az sem szerencsés, ha kiskorú gyermekeket takarékosság címén napi ingázásra kényszerítenének - szögezte le a Híd parlamenti képviselője.
A tanácskozás résztvevői megegyeztek abban, hogy a kormánydöntés előtt mielőbbi szakmai tárgyalásokra kérik az oktatásügyi minisztérium illetékeseit.
A tárca a közoktatási törvény módosítását tervezi, amely alapján megszabná, hogy az általános iskolák alsó és felső tagozatában mennyi lehet egy-egy évfolyamban, illetve osztályban a minimális létszám. Ahol ezt nem érik el, ott a következő tanévben a kisiskolák összevonását helyezték kilátásba, idén szeptembertől pedig csökkentenék a normatív támogatást. Ettől az intézkedéstől a minisztérium évente legalább kétmillió eurós megtakarítást remél.