Estétől hallgatnak a fegyverek - elvileg

Aláírták a tűzszüneti megállapodást Minszkben a kijevi kormány és a kelet-ukrajnai szakadárok képviselői. Magyar idő szerint délután öt órakor lépett életbe az egyezség, amelynek megszületését Petro Porosenko ukrán elnök és az EBESZ képviselője is megerősítette. Az államfő azt is elrendelte, hogy a kormánycsapatok az alku hatályba lépésével egy időben állítsák le a hadműveleteiket.
Még újratöltik a fegyvereket
Még újratöltik a fegyvereket
Vasily Fedosenko / Reuters

A Kijev, Moszkva és az EBESZ képviselőiből álló összekötőcsoport a szeparatisták vezetőivel kiegészülve péntek délután ült tárgyalóasztaloz, hogy megegyezzen a kelet-ukrajnai konfliktus rendezési tervéről. A fegyvernyugvás lehetőségéről szerdán jelentek meg az első hírek, miután Porosenko és orosz kollégája, Vlagyimir Putyin telefonon megállapodott a „tűzszünet rendjéről", majd Putyin hétpontos rendezési tervet is előterjesztett.

A fegyvernyugvásról aláírt jegyzőkönyv egyes hírek szerint 12 mások szerint 14 pontból áll, és egyebek között az ellenőrzési mechanizmusról és fogolycseréről is rendelkezik. A tárgyalások egyik résztvevője, az önkényesen kikiáltott Luhanszki Népköztársaság vezetője, Igor Plotnyickij azt mondta, hogy a pontok többsége megfelel az elvárásaiknak. A tűzszünet azonban nem jelenti azt, hogy lemondtak volna függetlenségi törekvéseikről – tette hozzá. „Kollégája", a donyecki szakadárok első embere, Alekszandr Zaharcsenko hangoztatta: a harcok leállításával emberéleteket mentenek meg.

Ugyanakkor még nem tudni, hogyan sikerül megvalósítani a megállapodást. Philip Hammond brit külügyminiszter például – még a megegyezés előtt – azt mondta, hogy az Európai Uniónak mindentől függetlenül dolgoznia kell a közvetlen kelet-ukrajnai katonai beavatkozással vádolt Moszkva elleni újabb szankciókon, de hozzátette: a büntetőintézkedéseket enyhíthetik, ha a tűzszünet tartósnak bizonyul. Diplomáciai forrásokra hivatkozva a Reuters arról számolt be, hogy az EU – miként azt tervezi – dönthet ugyan a gazdasági korlátozások szigorításáról, de annak életbe léptetésével valószínűleg kivár. Egyes hírek szerint három napot, mások szerint egy hetet adhat Oroszországnak, hogy bebizonyítsa, valóban a konfliktus megoldásán dolgozik.

A kelet-ukrajnai lázadók korábban jelezték, hogy garanciákat követelnek a fegyvernyugvás megvalósulására. Egyebek között attól tartanak, hogy az ukrán oligarchák által pénzelt önkéntes alakulatok folytatják a hadműveleteket. Szerintük a korábbi, júniusban meghirdetett tűzszünetet is a kormányerők sértették meg. Kijevben viszont éppen a lázadókat vádolják ugyanezzel, és kételkednek abban, hogy a szakadárok tekintettel lesznek a megállapodásra. Julija Timosenko volt kormányfő, a Batykivscsina (Haza) párt vezetője már ki is jelentette: „nem szabad bízni egy agresszorral kötött megállapodásban", ilyen egyezségre nem lehet stratégiai békét alapozni.

Pénteken napközben még folytatódtak a harcok a szakadár régióban, mintha az egymással szembenálló erők a lehető legjobb pozíciókat akarták volna kiharcolni maguknak a tűzszünet életbe lépése előtt. A Reuters jelenése szerint összecsapások voltak az Azovi-tenger partján fekvő kikötővárosnál, Mariupolnál, és a lázadók ellenőrzése alatt álló Donyeck repülőtere környékén is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.