Megszavazták az arab világ legelőremutatóbb alkotmányát

Két évig tartó vita- és kompromisszumsorozat után a tunéziai Alkotmányozó Gyűlés megszavazta az új alkotmányt. „Ez az alkotmány sem tökéletes, de legalább konszenzussal született” – mondta az Alkotmányozó Gyűlés elnöke.

„Ez az alkotmány sem tökéletes, de legalább konszenzussal született… most az a feladatunk, hogy jogrendszerre és egyenlőségre épülő demokráciát építsünk” – mondta Musztafa Ben Dzsafar, az Alkotmányozó Gyűlés elnöke a vasárnap esti szavazás után, amely során a 216-ból 200 igen szavazatot kapott az új alkotmány. A brit the Guardian elemzése az arab világ egyik legelőremutatóbb alkotmányának nevezi a tunéziait, amelyen két évig dolgoztak, mivel a folyamatot növekvő munkanélküliség, tüntetések, merényletek, politikai gyilkosságok és manőverek nehezítették. Ennek ellenére a tunéziaiak remélik, hogy a gondosan megszövegezett alkotmány stabilitást hoz az országba, és olyan befektetőket is meggyőz arról, hogy az ország sínen van, mint az USA.

„Tény, hogy időbe telt, míg elnyerte mai formáját. Időre volt szükség ahhoz, hogy megváltoztassuk az emberek gondolkodásmódját. De egyáltalán nem bánom, hogy két évig tartott, sőt örülök, hogy volt időnk végiggondolni és megvitatni minden pontot” – nyilatkozta a Bawsala civil jogvédő szervezet elnöke a brit napilapnak.

Elemzők szerint az alkotmány a demokrácia alapjait igyekszik letenni az észak-afrikai országban. Egy civil államot igyekszik megteremteni, amely jogrendszere sok arab államéval ellentétben nem az iszlám törvénykezésen nyugszik majd. A dokumentum egy egész hosszú fejezete foglalkozik az állampolgárok jogainak védelmével, beleértve a vallásszabadságot – bár továbbra is az iszlám az államvallás –, valamint a férfiak és nők közötti egyenlőséget (sőt, az állam elkötelezte magát a nők jogainak védelme mellett).

„Ez egy igazi forradalom, sok demokratikus alkotmányban ennyi sincs. Ennek óriási hatása lesz az arab régióban, mert végre kimondhatjuk, hogy most már nemcsak nyugati eszme a nők jogainak tiszteletben tartása” – mondta a Bawsala elnöke. Tunézia, az Arab tavasz első állomása – 2011 januárjában itt tört ki az első felkelés – egyedülálló utat futott be, hiszen a régió több országában jelenleg is tartó véres polgárháborúba fulladt a békésnek induló felkeléssorozat.

 

 

Különösen a nőknek volt okuk ünnepelni a tunéziai parlamentben, miután vasárnap este megszavazták az új alkotmányt
Members of the Tunisian parliament celebrate after approving the country's new constitution in the assembly building in Tunis January 26, 2014. Tunisia's national assembly approved the country's new constitution on Sunday in one of the final steps to full democracy three years after protests erupted into an uprising that toppled autocrat Zine el-Abidine Ben Ali. REUTERS/Zoubeir Souissi (TUNISIA - Tags: POLITICS TPX IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.