Csomagolhatnak a Kirgizisztánban állomásozó amerikai csapatok
Ehhez azonban aligha fér kétség, hiszen ő maga kezdeményezte a dolgot. Az elnöki aláírás és a hivatalos értesítés után az amerikai erőknek hat hónapon belül kell távozniuk a bázisról, amelynek az Afganisztánban harcoló amerikai erők ellátásában jutott eddig jelentős szerep.
Bakijev azután jelentette be a támaszpont bezárásának szándékát, hogy Oroszország több mint kétmilliárd dollárnyi segélyt, illetve hitelt ígért a hónap elején Kirgizisztánnak. A kormányzó Ak-Dzsol párt által uralt parlamentben fölényesen érvényesült az elnöki akarat (78 támogató szavazat egy ellenében), de a kirgiz ellenzék bírálja Bakijevet ezért a döntéséért, és azzal vádolja, hogy kiárusítja az országot Moszkvának. Moszkva és Biskek egyébként egyaránt tagadja, hogy a megígért orosz segélynek közel lenne Bakijev döntéséhez.
A Manasz az utolsóként megmaradt amerikai légi támaszpont a közép-ázsiai térségben. Elvesztése problémát jelenthet Barack Obama amerikai elnök ama tervének megvalósításában, hogy további csapatokat küld Afganisztánba a tálibok elleni harcra. Az Egyesült Államok azonban már javában keresi az alternatív szállítási útvonalakat, annál is inkább, mivel a Pakisztánon át vezető utánpótlási vonalak egyre bizonytalanabbnak tűnnek az afganisztáni iszlamista tálibok és a velük rokonszenvező radikális pakisztáni muzulmán szervezetek ottani megerősödése miatt.
David Petraeus tábornok, az Afganisztánban és Irakban szolgáló amerikai erők főparancsnoka kedden Üzbegisztánban járt, alternatív útvonalat keresve az amerikai haderők ellátása számára, szerdán este pedig Tádzsikisztánba érkeztek amerikai katonai szakértők, hogy felmérjék az ottani tranzitlehetőségeket.
A középkori kirgiz eposz hősének nevét viselő Manasz támaszpont ügye része a közép-ázsai térség feletti befolyásért folytatott amerikai-orosz versengésnek. A jelentős olaj- és gázkészletekkel rendelkező térség része volt a Szovjetuniónak, s Oroszország ma is úgy tekint rá, mint hagyományos érdekszférájának részére. Oroszországnak is van egyébként légi támaszpontja Kirgizisztánban, méghozzá meglehetősen közül a Biskek melletti Manasz támaszponthoz.