Megszaladt a hóhérok keze
Terrorizmus vádjával vasárnap tizenegy emberen – köztük egy algériai férfin – hajtották végre a kiszabott halálbüntetést vasárnap Irakban, amivel idén 113-ra nőtt a közel-keleti ország kivégzettjeinek a száma – jelentette a BBC. A kivégzésekre annak ellenére kerítenek sort, hogy az ENSZ, az EU és az Amnesty International is tiltakozott már miattuk; ahogy Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa nyilatkozott, „félelmetes”, ami Irakban történik.
Irakban a halálraítélteket felakasztják, a helyi hatóságokra pedig rohamokban tör rá a kivégzési láz: a 113 kivégzésből 65-öt az év első negyven napjában hajtottak végre; januárban megtörtént, hogy egy nappal alatt 34 elítéltet küldtek át a másvilágra. A bagdadi belügyminisztérium hivatalosan általában azzal indokolja a kivégzéseket, amivel most is, vagyis hogy az elítéltek ártatlanokat öltek és merényleteket hajtottak végre civilek ellen, ám ez a válasz az emberi jogvédőket vajmi kevéssé nyugtatja meg. Mi a konkrét vád? A terrorizmus nem mond túl sokat – feszegette legalábbis a CNN-nek adott nyilatkozatában Joe Stork, a Human Rights Watch közel-keleti irodájának az igazgatója. Ezzel párhuzamosan az AI évről évre figyelmeztet, hogy a közel-keleti országban az ismertnél jóval több embert végeznek ki, és több száz embert fenyeget, hogy felakasztják. A nemzetközi szervezetek moratóriumot követelnek.
Közvetlenül Szaddám Huszein rezsimjének megdöntése után, 2003-ban Irakban egyébként felfüggesztették a halálbüntetést, egy évvel később azonban újra életbe lépett. Ennek lett az áldozata maga a diktátor is, akit 2006. december 30-án akasztottak fel. Azóta a rezsimjének több tagja is akasztófán végezte, a 2010-ben elítélt külügyminisztere azonban valószínűleg megússza a halálbüntetést, a törvények értelmében ugyanis senkit nem lehet kivégezni, aki elmúlt 70 éves.
Eközben kezd újra elharapózni a síita-szunnita felekezetközi erőszak; belügyi adatok szerint szeptemberben 365 ember halt meg a villongásokban és a merényletekben, ami azt jelenti, hogy ez volt a legvéresebb hónap 2010 augusztusa óta. (Akkor 426 áldozat volt.) Núri al-Maliki miniszterelnök és síita többségű kormánya rutinszerűen az al-Kaida terrorszervezetre és a vele kapcsolatban álló szunnitákra hárítja a felelősséget a decemberi amerikai kivonulás óta egyre szaporodó támadások miatt.