Megsértik a tűzszünetet Ukrajnában: oligarcha közvetít a válságban

A kelet-ukrajnai lázadók nem zárják ki, hogy mégis tűzszünetben állapodjanak meg a kormányerőkkel, ám ez önmagában aligha hozná közelebb a válság megoldását. Alekszandr Borodaj, az önkényesen kikiáltott Donyecki Népköztársaság miniszterelnöke azt mondta, hogy a fegyvernyugvás célja a humanitárius katasztrófa elkerülése, a régióban élők és az infrastruktúra megmentése lenne. Egy név nélkül nyilatkozó szakadár ugyanakkor a feltételeket ismertetve kijelentette: ragaszkodnak ahhoz, hogy Kijev ismerje el a térség függetlenségét.

Az oroszbarát felkelők továbbra is a hadsereget vádolják a Petro Porosenko államfő által pénteken meghirdetett tűzszünet megsértésével, Kijev szerint viszont a szeparatisták nem hagynak fel a harccal. Maga Porosenko Angela Merkel német kancellárnak, José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének és Joe Biden amerikai alelnöknek is beszámolt arról, hogy a felkelők hétvégén egyetlen nap alatt több mint hússzor sértették meg a fegyvernyugvást.

A szembenállók között egy ukrán oligarcha-politikus, az Ukrán Választás nevű társadalmi szervezet vezetője, Viktor Medvedcsuk igyekszik közvetíteni. A Moszkvához közelállónak tartott Medvedcsuk, akinek kísérletéről az ukrán sajtóban meglehetősen kevés szó esik, már felvette a kapcsolatot a donyecki szakadárokkal. Próbálkozását Vlagyimir Putyin is elégedetten fogadta – tájékoztatott az orosz államfő szóvivője, aki előzőleg közölte: téves volt az ITAR-TASZSZ hírügynökség hétvégi jelentése, amely szerint Putyin vasárnap arról beszélt, hogy az ukrajnai harcok miatt orosz területeket is találat ért. „Az elnök nem mondott ilyet" – jelentette ki Dmitrij Peszkov.

Korábban azonban érkeztek jelentések ilyen esetekről, és az orosz központi nyomozó bizottságnál meg is kezdődött ezek kivizsgálása.
Az Európai Unió közben a tűzszünet betartására szólította fel a kelet-ukrajnai harcoló feleket, és sürgette, hogy Moszkva akadályozza meg a fegyverek és fegyveresek beáramlását a konfliktusövezetbe.

Újabb Moszkva-ellenes szankciók bevezetéséről nem döntöttek tanácskozásukon az EU külügyminiszterei, határoztak viszont arról, hogy a közösség mintegy kétéves időtartamra rendőri missziót küld Ukrajnába a nem katonai jellegű biztonsági szervek reformjának támogatására.
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.