Megsértik a törékeny tűzszünetet

Dmitro Timcsuk, a kijevi katonapolitikai kutatóintézet vezetője szerint a minszki tűzszüneti megállapodás ellenére a kelet-ukrajnai szakadárok és az orosz katonák folytatják az ukrán hadsereg állásai elleni támadásokat, a szeparatisták egyik vezetője viszont az ukrán hadsereget vádolja provokációkkal.

Az összeomlás fenyegeti Ukrajnában azt a tűzszünetet, amelyről pénteken állapodott meg a kelet-európai ország vezetése Oroszorszggal, illetve a kelet-ukrajnai szeparatistákkal. Több kisebb szombati incidens után vasárnap reggel újra harcok törtek ki a donyecki repülőtér körül az ukrán hadsereg egységei és a lázadók között.  Helyszíni jelentések szerint a szeparatista ellenőrzés alatt álló város több detonáció rázta meg.

Hogy melyik fél támad, az egyelőre nem világos, de Dmitro Timcsuk, a kijevi katonapolitikai kutatóintézet vezetője a szervezet Facebook-oldalán arról tájékoztatott vasárnap reggel, hogy az ukrán hadsereg szigorúan betartja a Minszkben pénteken tető alá hozott tűzszüneti megállapodást, a katonák kizárólag akkor nyitnak tüzet, ha megtámadják őket.

A katonai szakértő szerint szombat este támadás érte az ukrán katonákat Sztanicja Luhanszka, Donecke, Zolota és Debaljceve településnél is. Donecke közelében aknavetőkkel lőtték az ukrán hadsereg állásait. Timcsuk megerősítette a szombat este megjelent híreket, amelyek szerint az Azovi-tenger partján fekvő Mariupol közelében is támadás érte az ukrán katonákat és a polgári létesítményeket. Az UNIAN hírügynökség szerint Timcsuk jelentésében további öt olyan települést említ, amely közelében tűzet nyitottak az ukrán fegyveres erők tagjaira.

Andrij Purgin, a szakadárok által önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság miniszterelnök-helyettese ugyanakkor azt mondta vasárnap a Ria Novosztyi orosz hírügynökségnek nyilatkozva, hogy a felkelők nem használják és nem is fogják használni fegyvereiket, és a provokációk ellenére szigorúan tartják magukat a minszki tűzszüneti megállapodáshoz. Purgin nem részletezte, hogy milyen provokációk érik a szakadárokat. Leszögezte azonban, hogy a népköztársaság vezetői és polgárai biztosak abban: céljaik békés úton, tárgyalóasztalnál is elérhetők.

Az orosz média arról is hírt adott vasárnap reggel, hogy a donyecki és a luhanszki népköztársaság vezetői a tűzszünet betartásának ellenőrzésére szólították az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet (EBESZ). Azt várják az EBESZ-től, hogy elfogulatlanul végezze a megállapodás ellenőrzését és az ukrajnai helyzet megfigyelését. „Rendkívüli fontosnak tartjuk azt, hogy elérjük a vérontás befejezését és megelőzzük a humanitárius katasztrófát a délkeleti régiókban" - áll Olekszandr Zaharcsenko donyecki és Ihor Plotnickij luhanszki miniszterelnök közös közleményében.

Jurij Licenko volt belügyminiszter – jelenleg Petro Porosenko elnök egyik tanácsadója – eközben a Facebookon azt írta, hogy Ukrajna öt NATO-tagországtól fog fegyvereket kapni. Erről Licenko szerint a walesi NATO-csúcson született döntés. A fegyvereket az Egyesült Államok, Franciaország, Olaszország, Lengyelország és Norvégia szállítja majd. Korábban egy történelminek számító döntés nyomán Angela Merkel kancellát Németországa is jelezte, hogy kész a fegyverszállításra a kelet-európai országnak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.