Mégsem verték szét Murszi híveit
Robbanásig feszült a helyzet Egyiptomban. Bár hétfőn hajnalban nem indult meg a karhatalmi erők támadása a Murszi-tábor ülősztrájkolóinak tízezrei ellen, a hatalom fenntartja: a rendcsinálás nem marad el. És, ha valaki nem értene a szóból, tegnap Hasszán Szamír bíró tizenöt nappal meghosszabbította Mohamed Murszi hatalmából elűzött elnök előzetes letartóztatását – jelentette az AP hírügynökség.
Az iszlamista államfő ellen azzal emelt vádat az ügyészség, hogy összeesküvést szőtt a vele egyívású politikát képviselő Hamász gázai kormányzó erővel, hogy kiszabaduljon a Vádi al-Natrun börtönből együtt a Muzulmán Testvériség (MT) további 33 tagjával a Hoszni Mubarak elnököt megdöntő népfelkelés idején.
Murszit július 3-án távolította el a hatalomból a hadsereg, azóta gyakorlatilag elszigetelten tartják, miközben milliók tüntetnek az utcákon, hogy visszakerüljön a tőle elbitorolt hatalomba. Az immár negyven napja tartó ülősztrájkot és tüntetéssorozatot akarta állítólag felszámolni a hadsereg hétfőn, a Ramadánt lezáró ünnep végeztével. A világsajtóban kiszivárogtatott akció kacsának tűnt, hiába vártak a riporterek hajnalban a rendőrtámadásra. A legjobb üzletet az utcai árusok csinálták, akik a BBC szerint sok ezer gázmaszkot adtak el a Murszi-híveknek. A tüntetők készültek: homokzsákokkal és kövekkel rakták körül az ülősztrájkok helyszíneit a Rabaa el-Adavija mecsetnél és a Nahda téren.
Hétfőn a Muzulmán Testvériség híveit az alkotmánybírósághoz vezette, ahol újabb ülősztrájkot kezdtek. Az iszlamisták tüntetnek a kairói metróban – írta az Ahram Online kormánypárti portál is. Ott szintén a legalitás helyreállítását, azaz Murszi hatalmának helyreállítását követelik. Nabil Fahmi külügyminiszter ugyancsak az Ahram Online-on biztosította az olvasókat, hogy a „törvény és rend” hamarosan helyreáll. Előzőleg a BBC-t biztosította arról, hogy a kormányzat által tervezett tömegoszlatás megfelel majd a törvényes követelményeknek. A hadsereg már korábban azzal állt elő, hogy a Murszi-hívek tömeges utcai jelenléte „veszélyezteti a nemzetbiztonságot”, tehát a tiltakozás felszámolása csakis törvényes lehet.
A háttérben feltehetően alkudozás folyik, bizonyára külföldi részvétellel. A kormányzat párbeszédre szólít fel. Az MT egyrészt azt nyilatkozza pártja útján, hogy Murszi visszaállítása nem lehet alku tárgya, másrészt pedig panaszkodik, hogy még nem kapott meghívást. A kormány az al-Azhar muzulmán egyetem sejkjét kérte fel közvetítésre, aki viszont Murszi-hívei szerint erre alkalmatlan, mert támogatta a puccsot.