Mégsem verték szét Murszi híveit

Robbanásig feszült a helyzet Egyiptomban, bár hétfőn hajnalban nem indult meg a karhatalmi erők támadása a Murszi-tábor ülősztrájkolóinak tízezrei ellen. A megbuktatott elnök, Mohamed Murszi előzetes letartóztatását azonban tizenöt nappal meghosszabbították.

Robbanásig feszült a helyzet Egyiptomban. Bár hétfőn hajnalban nem indult meg a karhatalmi erők támadása a Murszi-tábor ülősztrájkolóinak tízezrei ellen, a hatalom fenntartja: a rendcsinálás nem marad el. És, ha valaki nem értene a szóból, tegnap Hasszán Szamír bíró tizenöt nappal meghosszabbította Mohamed Murszi hatalmából elűzött elnök előzetes letartóztatását – jelentette az AP hírügynökség.

Homokzsákok a Rabaa el-Adavija térnél
A poster of deposed Egyptian President Mohamed Mursi is seen on a make-shift barrier of sand bags made by members of the Muslim Brotherhood and Musi supporters to protect the sit-in area of Rab'a al- Adawiya Square, where they are camping, on the first day of the Eid al-Fitr holiday after the end of the fasting month of Ramadan, in Cairo August 8, 2013. Islamist supporters of Mursi began marching to demand his restoration on Thursday after the military-led authorities that removed him held off from carrying out a threat to clear protest sit-ins by force. The poster reads, "No to the coup". REUTERS/Asmaa Waguih (EGYPT - Tags: POLITICS RELIGION CIVIL UNREST TPX IMAGES OF THE DAY)

Az iszlamista államfő ellen azzal emelt vádat az ügyészség, hogy összeesküvést szőtt a vele egyívású politikát képviselő Hamász gázai kormányzó erővel, hogy kiszabaduljon a Vádi al-Natrun börtönből együtt a Muzulmán Testvériség (MT) további 33 tagjával a Hoszni Mubarak elnököt megdöntő népfelkelés idején.

Murszit július 3-án távolította el a hatalomból a hadsereg, azóta gyakorlatilag elszigetelten tartják, miközben milliók tüntetnek az utcákon, hogy visszakerüljön a tőle elbitorolt hatalomba. Az immár negyven napja tartó ülősztrájkot és tüntetéssorozatot akarta állítólag felszámolni a hadsereg hétfőn, a Ramadánt lezáró ünnep végeztével. A világsajtóban kiszivárogtatott akció kacsának tűnt, hiába vártak a riporterek hajnalban a rendőrtámadásra. A legjobb üzletet az utcai árusok csinálták, akik a BBC szerint sok ezer gázmaszkot adtak el a Murszi-híveknek. A tüntetők készültek: homokzsákokkal és kövekkel rakták körül az ülősztrájkok helyszíneit a Rabaa el-Adavija mecsetnél és a Nahda téren.

Hétfőn a Muzulmán Testvériség híveit az alkotmánybírósághoz vezette, ahol újabb ülősztrájkot kezdtek. Az iszlamisták tüntetnek a kairói metróban – írta az Ahram Online kormánypárti portál is. Ott szintén a legalitás helyreállítását, azaz Murszi hatalmának helyreállítását követelik. Nabil Fahmi külügyminiszter ugyancsak az Ahram Online-on biztosította az olvasókat, hogy a „törvény és rend” hamarosan helyreáll. Előzőleg a BBC-t biztosította arról, hogy a kormányzat által tervezett tömegoszlatás megfelel majd a törvényes követelményeknek. A hadsereg már korábban azzal állt elő, hogy a Murszi-hívek tömeges utcai jelenléte „veszélyezteti a nemzetbiztonságot”, tehát a tiltakozás felszámolása csakis törvényes lehet.

A háttérben feltehetően alkudozás folyik, bizonyára külföldi részvétellel. A kormányzat párbeszédre szólít fel. Az MT egyrészt azt nyilatkozza pártja útján, hogy Murszi visszaállítása nem lehet alku tárgya, másrészt pedig panaszkodik, hogy még nem kapott meghívást. A kormány az al-Azhar muzulmán egyetem sejkjét kérte fel közvetítésre, aki viszont Murszi-hívei szerint erre alkalmatlan, mert támogatta a puccsot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.