Mégsem pattog Robert Fico ostora

Tavaly márciusban Robert Fico szlovák kormányfő diadalittasan jelentette ki: - Megfontuk és jövő januártól használjuk is az ostort a korrupt politikusok és mindazok ellen, akik törvénytelenül tollasodtak meg! Az ígéretből egyelőre csak az ügyészségek energiáit felemésztő feljelentősdi valósult meg.

Öröme indokoltnak tűnt, hiszen akkor a pozsonyi parlament – Vladimír Meciar és Ján Slota valamint néhány bizalmasuk ellenszavazatait kivéve – nagy többséggel elfogadta a vagyoneredetet vizsgáló törvényt, amely alapján bárki bejelentést tehet a rendőrségen, ha olyan természetes vagy jogi személyről tud, akinek, illetve amelynek a vagyona meghaladja a minimálbér ezerötszörösét, amely Szlovákiában jelenleg 450 ezer euró, s aki ehhez szerinte törvénytelnül jutott. A további rendelkezés szerint ha az aláírással hitelesített bejelentést a rendőrség indokoltnak tartja, akkor az ügyészségre továbbítja, amely felszólítja az érintettet, hogy igazolja: miképpen jutott ekkora vagyonhoz. Amennyiben harminc napon belül nem tesz eleget a felszólításnak vagy a bizonyítékait a rendőrség nem tartja elegendőnek vagy hitelesnek, akkor az illetékes hatóság polgárjogi pert kezdeményezhet, amelynek a végén a bíróság akár el is kobozhatja a feljelentés tárgyát képező ingatlant vagy zárolhatja a gyanúsított bankszámláját. A volt miniszterelnök úgy vélte, hogy a közelgő választások előtt igazi huszárvágást hajtott végre. Regnálása idején ugyanis Szlovákia egyre lejjebb csúszott a Transparency International listáján, amelyen a világ száznyolcvan országában észlelt korrupció mértékét tüntették fel. Ezért pedig személy szerint őt, a kormányát és koalíciós partnereit tették felelőssé.

Robert Fico úgy érezte, hogy egyszeriben a korrupció elleni küzdelem élharcosává tornászta fel magát. Az akkori ellenzéki képviselőknek is köszönhetően, akik szintén boldogan sütkéreztek ebben a szerepben.

A vagyoneredetet vizsgáló törvény idén január elsején lépett hatályba, de a júniusi választásokat követően ellenzékbe szorult exkormányfő máris partnert keres a mielőbbi módosításhoz. Pedig tavaly tavasszal még ezt harsogta: - A jogszabályra azért van szükség, mert a politikusok vagyonbevallásai nevetségesek, és joggal váltják ki a lakosság felháborodását, akik emiatt mindannyiunkat tolvajnak és hazugnak minősítenek, holott azért túlzás az általánosítás. Sokan viszont olyan koldusszegénynek tüntetik fel magukat, hogy ha nem ismerném őket, könnyezve legalább egy tízeuróst csúsztatnék a zsebükbe – szögezte le. Majd konkrét példákkal rukkolt elő: – Mikulás Dzurinda például 2008-ban azt tüntette fel, hogy 300 ezer koronányi (2,1 millió forint) megtakarított pénze van, ennél jóval nagyobb jelzáloghitele, meg egy autója, holott kormányfőként évente egymilliót keresett. Nyolc évig volt hatalmon. Hova tette a nyolcmilliót, elitta? – háborgott Fico. Aki szerint Ján Slota is jól megszedte magát az elmúlt három és fél esztendőben. A prágai Tyden hetilap szerint a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnökének vagyona legalább 320 millió euró. Pozsonyi jólértesültek szerint magyarázattal közvetve az uniós ellenőrök szolgáltak, akik korrupciógyanúsnak minősítették a pártelnök bizalmasai által vezetett régiófejlesztési és környezetvédelmi minisztérium több pályázatát. Ezeket Brüsszel végül nem finanszírozta.

Vladimír Meciar évekkel ezelőtt 42 millió koronáért (akkori árfolyamon hozzávetőleg 252 millió forintért vásárolt emeletes luxusvillát az ismert fürdővárosban, Trencsénteplicen. Amikor az oknyomozó újságírók arról faggatták, honnan volt ennyi pénze, dühödten azt válaszolta, hogy egy német vállalkozótól kapott nagy összegű kölcsönt. De már vissza is fizette. Hosszú lenne mindazoknak a szlovákiai politikusoknak a névsora, akikre ugyancsak a korrupció gyanúja vetült.
Robert Fico mégsem pattogtatja azt a bizonyos ostorát, habár az elmúlt hónapokban a rendőrséget és az ügyészséget több száz bejelentés árasztotta el. Ám ezek tulajdonképpen feljelentések, amelyeket viszálykodó szomszédok, továbbá rosszakarók és irigykedők írtak. Többnyire bosszúként, haragosaik ellen. - Ha ez igy folytatódik, akkor a rendőrség és az ügyészség energiáit felemésztik ezeknek a perpatvaroknak a vizsgálata, miközben a nagy halak és a nehézfiúk a markukba röhögnek – sopánkodott a pozsonyi főügyészség szóvivője. Az exkormányfő ezért úgy szeretné módosítani a törvényt, hogy csak a közszereplőket érintse. Erre meg a politikusok somolyognak. Mert a vagyonnyilatkozataik szerint nincsenek luxusgépkocsijaik és sok millós ingatlanjaik.

Robert Fico és Ján Slota
Robert Fico és Ján Slota
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.